Spotkanie mistrzyń sióstr klauzurowych

Spotkanie formacyjne mistrzyń nowicjatu rozpoczęło się dziś na Jasnej Górze. Uczestniczą w nim mniszki, które na co dzień zajmują się przygotowaniem dziewcząt do życia za klauzurą.

W czasie czterodniowego spotkania konferencje dotyczące m.in. „Formacyjnej roli Słowa Bożego w życiu mniszki" głosi o. Amedeo Cencini, wykładowca na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie, autor licznych publikacji z zakresu formacji powołaniowej.

Podczas Mszy św. inaugurującej spotkanie abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, przypomniał, że zakony klauzurowe są miejscem uczenia przede wszystkim kontemplacji. Przestrzegał jednak przed pragnieniem uczenia kontemplacji innych, bez własnych odniesień do Boga. – Biada, gdyby ktoś chciał uczyć kontemplacji, a zapomniał o czymś pierwszym, istotnym, zasadniczym, czyli słuchaniu Słowa Bożego. Zanim się widzi, trzeba najpierw słyszeć i ciągle słuchać Boga – podkreślił abp Nowak.

- Zjazd jest okazją do wymiany doświadczeń i zastanowienia się nad problemami związanymi z formacją, czyli przygotowaniem młodych do wyłącznej służby Bogu - powiedziała m. Weronika Sowulewska, przewodnicząca Rady Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Klauzurowych. Wśród problemów m. Weronika zauważyła brak zdecydowania i podejmowana radykalnych działań przez „pukających” do drzwi klasztorów. - Widać, że dużo osób szuka, potem nie może się w końcu zdecydować, czy to jest to, czy nie. Później z wytrwaniem też różnie bywa. Obserwujemy, że coraz trudniej młodym ludziom podejmować definitywne decyzje, zdecydować się np. na śluby wieczyste - podkreśliła siostra przewodnicząca.

W spotkaniu formacyjnym uczestniczy ok. 100 sióstr z ponad 80 domów zakonnych. Na zakończenie spotkania, w piątek, 5 lutego odbędzie się zebranie Konsulty Konferencji Klasztorów Kontemplacyjnych.

Choć w ostatnich latach liczba powołań do życia za klauzurą nieco spadła, to nadal zainteresowanie ludzi młodych tą formą służby Bogu jest duże. W Polsce jest 14 żeńskich zakonów klauzurowych. Prawie 1,5 tys. sióstr żyje w 84 klasztorach kontemplacyjnych.

Spotkania mistrzyń sióstr klauzurowych organizowane są co dwa lata.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Niedziela
noc
4°C Niedziela
rano
7°C Niedziela
dzień
9°C Niedziela
wieczór
wiecej »