Reklama

Przyłębski: Nie jestem i nigdy nie byłem agentem służb specjalnych

Nie jestem i nigdy nie byłem agentem służb specjalnych, co zostało potwierdzone przez IPN. Data mojego wyrejestrowania została wybrana przez oficera SB wobec wcześniejszej odmowy współpracy - napisał ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski w oświadczeniu przesłanym PAP.

Reklama

"Nie współpracowałem z SB ani przed, ani po moim wyjeździe do Wielkiej Brytanii, co zostało potwierdzone przez Instytut Pamięci Narodowej. Data mojego wyrejestrowania została arbitralnie wybrana przez oficera SB wobec mojej wcześniejszej kategorycznej odmowy współpracy (...) Nie jestem i nigdy nie byłem agentem służb specjalnych" - napisał Przyłębski, odnosząc się do doniesień "Gazety Wyborczej".

Pod koniec października GW napisała, że ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski był tajnym współpracownikiem służb bezpieczeństwa, miał też współpracować z Urzędem Ochrony Państwa. Z kolei w poniedziałek GW podała, że ktoś z bliskich Przyłębskiego brał udział w typowaniu go na agenta SB. Jak pisze GW, w jego otoczeniu działał rezydent o pseudonimie "Stanisław", który miał się włączyć w nakłonienie go do współpracy.

Według źródeł gazety bezpieka postanowiła go pozyskać, "bo miał wyjeżdżać na Zachód, gdzie działali »wrogowie socjalizmu«". Plan ten został zrealizowany dopiero 1991 roku.

"Wszystkie tezy zawarte w artykule »Gazety Wyborczej« pt. »Uśpiony agent 'Wolfgang'«, z dnia 20.11.2017 r., są całkowicie nieprawdziwe, stanowią bowiem bezpodstawne interpretacje informacji sporządzonych przez pracownika Służby Bezpieczeństwa" - oświadczył Przyłębski.

Dodał, że nie wiedział, iż w jego otoczeniu działał rezydent SB, "na co jednoznacznie wskazują informacje zawarte w teczce". Podkreślił, że jego teczka "nigdy nie była w tzw. zbiorze zastrzeżonym".

Zdaniem Przyłębskiego, autor poniedziałkowego artykułu w GW "po raz kolejny z pełną świadomością rozpowszechnia nieprawdziwe informacje". "Fakt ten zmuszony jestem traktować w kategoriach zniesławienia i uporczywego nękania mojej osoby" - podkreślił.

10 marca IPN udostępnił teczkę personalną tajnego współpracownika o pseudonimie "Wolfgang", dotyczącą Andrzeja Przyłębskiego. Z dokumentów z lat 1979-80 wynika, że TW "Wolfgang" "został pozyskany do współpracy 11 czerwca 1979 r.". Jak podano, w celu "zapewnienia dopływu informacji operacyjnych dotyczących przejawów działalności antysocjalistycznej w środowisku studenckim w Poznaniu".

Sam Przyłębski mówił, że niewykluczone, iż szantażowany pod groźbą nie tylko odmowy wydania paszportu, ale także relegacji ze studiów za kolportaż pism antykomunistycznych, mógł podpisać jakieś zobowiązanie.

MSZ oświadczył wówczas, że nie ma informacji, by IPN podważył prawdziwość oświadczenia Przyłębskiego, w którym zaprzeczył on współpracy z SB. Resort zaznaczył, że przechodził on kilkakrotnie procedurę sprawdzającą.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, IPN, MSZ, PAP

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Czwartek
wieczór
8°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama