W miniony weekend Siostry Służebniczki Wielkopolskie Niepokalanego Poczęcia NMP obchodziły 50-lecie posługi w Papieskim Kolegium Polskim w Rzymie.
Wdzięczność Bogu za czas pobytu i pracy Siostry wyraziły w czasie mszy świętej celebrowanej pod przewodnictwem księdza arcybiskupa Stanisława Nowaka - byłego kolegiasty, wraz z księżmi studentami oraz z duchowieństwem rzymskim. Kaznodzieja przypomniał początki obecności Sióstr w Kolegium oraz nawoływał do wierności charyzmatowi Założyciela Zgromadzenia – bł. Edmunda Bojanowskiego. Organizator obchodów jubileuszu, rektor Kolegium ks. dr Tadeusz Karkosz wyraził uznanie dla wysiłków i starań Sióstr wkładanych w sprawne funkcjonowanie polskiej instytucji kościelnej formującej księży studiujących w Wiecznym Mieście. Wśród gości obecna była także Jej Ekscelencja Ambasador przy Stolicy Apostolskiej - Hanna Suchocka, która w przemówieniu nawiązała do swych osobistych związków ze Zgromadzeniem z czasów swego dzieciństwa i młodości. Złoty jubileusz był także okazją do rzymskiego spotkania przedstawicielek sióstr wszystkich czterech gałęzi zgromadzenia: wielkopolskiego, śląskiego, dębickiego, starowiejskiego.
Siostry Służebniczki Niepokalanego Poczęcia NMP – Służebniczki Wielkopolskie przybyły do Papieskiego Kolegium 1 stycznia 1960 na zaproszenie ówczesnego rektora ks. Władysława Rubina. Siostry służą troską o rozmaite sektory działalności domu: kaplica, kuchnia, pralnia, pokoje gościnne, biblioteka, ogród i zaopatrzenie. Wspólnota liczy sześć sióstr, przełożoną jest siostra Bonifilia Nawrocka. W bieżącym roku akademickim w Papieskim Kolegium Polskim mieszka 41 księży studentów z różnych diecezji.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.