Jak podaje Rzeczpospolita, w Watykanie trwają prace nad zmianami w liturgii. Ewa Czaczkowska rozmawia na ten temat z ks. dr. Mateuszem Matuszewskim, liturgistą.
- W zasadniczych kwestiach zapewne nic się nie zmieni. Ale prawdą jest, że w watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów trwają prace nad tzw. reformą reformy liturgicznej, przeprowadzonej po soborze watykańskim II. Nie chodzi jednak o wprowadzenie czegoś nowego czy zakwestionowanie posoborowej odnowy, ale skrupulatniejsze jej realizowanie. O skorygowanie tego, co w reformie się nie powiodło - wyjaśnia konsultor Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski:
Jak czytamy, zdaniem Benedykta XVI liturgia została odsakralizowana. Liturgiczne nadużycia dotyczą chyba głównie Zachodu, ale i w Polsce potrzeba większej dyscypliny i głębszej formacji liturgicznej - czytamy.
- Zapomnieliśmy chociażby o postawie klęczącej, adoracji, chwilach modlitewnego milczenia - mówi ks. Matuszewski. Czaczkowska pyta, czy papież nakaże, aby komunia była udzielana tylko do ust i na klęcząco, jak na mszach papieskich. - Nie wykluczam tego - mówi duchowny.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.