To dobry dzień dla stosunków polsko-niemieckich - w ten sposób rezygnację Eriki Steinbach z miejsca w radzie fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie" skomentowało w czwartek MSZ.
Resort poinformował w czwartkowym oświadczeniu, że szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski wyraża podziękowanie niemieckiemu ministrowi spraw zagranicznych Guido Westerwelle za osobiste zaangażowanie w doprowadzenie do kompromisu.
"Jest to dobry dzień dla stosunków polsko-niemieckich. Powołanie Fundacji jest inicjatywą niemiecką, co do której zasadności mamy wątpliwości, ale fakt, iż w Radzie Fundacji nie zasiądzie pani Erica Steinbach stwarza nadzieję, że Fundacja będzie działać zgodnie z deklarowanym celem polsko-niemieckiego pojednania" - uważa resort spraw zagranicznych.
Niemiecki Związek Wypędzonych (BdV) w czwartek ostatecznie zrezygnował z nominowania swej szefowej Eriki Steinbach do rady fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie". W zamian otrzyma większy wpływ w fundacji na planowane w Berlinie muzeum wysiedleń.
To efekt kompromisu, jaki osiągnięto podczas czwartkowego spotkania przewodniczących frakcji koalicji rządzącej CDU/CSU i FDP ze Steinbach. Porozumienie kończy wielomiesięczny spór polityczny wokół kandydatury Steinbach do władz fundacji, która ma stworzyć muzeum poświęcone wysiedleniom Niemców.
Kandydaturę szefowej BdV do władz muzeum wysiedleń zablokował szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle (FDP) ze względu na zastrzeżenia Polski.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.