Najstarszy polski maraton biblijny rozpocznie się 28 lutego w Poznaniu. Do 21 marca 1500 osób czytać będzie całe Pismo Święte.
Maraton rozpocznie się w kościele pw. Wszystkich Świętych w Poznaniu, poszczególne księgi Starego i Nowego Testamentu czytane będą w 22 poznańskich i podpoznańskich parafiach.
Przedsięwzięcie organizowane jest po raz szósty. Jak powiedział w piątek na konferencji prasowej ks. Robert Korbik, współorganizator maratonu, duszpasterz młodzieży Archidiecezji Poznańskiej, maraton ma być zachętą do sięgnięcia po Słowo Boże poprzez bezpośredni udział w czytaniu lub poprzez słuchanie innych czytających.
"Po zeszłorocznej nieobecności w Poznaniu, kiedy to w ramach jubileuszu pięciolecia maratonu odwiedzaliśmy miasta całej Wielkopolski wracamy do Poznania i okolic. Maraton zakończymy w parafii pw. św. Jana Vianneya - to z okazji trwającego Roku Kapłańskiego" - powiedział PAP Korbik.
Biblia została podzielona na 1500 fragmentów, przeznaczonych do pięciominutowego odczytania. Każdy z nich zaprezentuje inna osoba. Zgłoszenia będą zbierane w parafiach, w których odbywać się będą czytania w ciągu dwóch najbliższych niedziel.
Podczas trwania maratonu w 22 kościołach czytanie przeprowadzona zostanie zbiórka żywności. W ten sposób Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej chce wspomóc poznańskie jadłodajnie, dla których tegoroczna zima jest wyjątkowo trudna.
Poznański Maraton Biblijny - Biblia Alfa i Omega jest najstarszym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. Podobne przedsięwzięcia odbywają się w 10 polskich diecezjach.
I Maraton Biblijny odbył się w 2005 r. w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych na Grobli w Poznaniu. Przez 120 godzin Biblię Poznańską czytało non stop 876 osób. Rok później zaproszono do udziału już 1500 osób, a czytanie trwało 10 dni.
W 2007 roku maraton odbył się po raz pierwszy w kilku poznańskich parafiach a w 2009 w trzynastu kościołach diecezji poznańskiej.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.