Niemcy: Biskupi przeciwni zmianie w modlitwie "Ojcze nasz"

Ich zdaniem, aktualny przekład prośby "nie wódź nas na pokuszenie" jest najbliższy greckiemu oryginałowi. Zmian w tłumaczeniu Modlitwy Pańskiej nie chce też wprowadzać zreformowany Ewangelicki Kościół w Niemczech.

Od pierwszej niedzieli Adwentu nowe tłumaczenie tego wezwania Modlitwy Pańskiej wprowadzono natomiast w Kościele francuskim i brzmi ono: „Nie pozwól, abyśmy popadli w pokusę”. Również sam papież opowiedział się za taką zmianą w jednym w rozważań o „Ojcze nasz”, które co tydzień emituje telewizja włoskiego episkopatu TV2000.

Bp Rudolf Voderholzer stwierdził, że należy jak najbardziej wyjaśniać sens tej części modlitwy, ale nie wolno zmieniać samych słów Jezusa. Ordynariusz Ratyzbony powołał się na książkę „Jezus z Nazaretu”, w której Benedykt XVI dokładnie opisuje, jak rozumieć te słowa Modlitwy Pańskiej: Bóg może dopuścić do sytuacji kuszenia, ale to diabeł jest źródłem pokusy.

Z kolei bp Moguncji Peter Kohlgraf napisał, że w teologii były już próby przetłumaczenia oryginalnej greckiej wersji modlitwy „Ojcze nasz” na język aramejski, ale nie były one zadowalające. Greka jest więc obowiązującym tekstem oryginalnym. Jego zdaniem, moment kuszenia jest wyrazem sytuacji egzystencjalnej próby, w której może znaleźć się człowiek. Biblia pełna jest takich momentów, a Bóg może do nich dopuszczać, czego doświadczył sam Jezus na krzyżu. Jak stwierdził bp Kohlgraf, „nie jest rozsądne, wypłukiwać obraz Boga z wszystkiego, czego nie rozumiem”.

Również Kościół Ewangelicki w Niemczech zapowiedział, że nie zmieni obowiązującego tłumaczenia modlitwy „Ojcze nasz” w Biblii Lutra, które pokrywa się z wersją katolicką. A była przewodnicząca Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech Margot Kässmann zwróciła uwagę na jednoczący aspekt Modlitwy Pańskiej: „modlą się nią od wieków nasze matki i nasi ojcowie (…), niech wspólna w całym chrześcijaństwie modlitwa wydaje więc swoje owoce” – stwierdziła na łamach brukowca BILDzeitung ewangelicka teolog.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Alicja
  11.12.2017 20:45
  Akurat opinia protestantow w kwesti Kosciola nie jest wazna. Stawiaja sie poza Kosciolem bo nie zgadzaja sie z nim, po co wspominac ze akurat to czy tamto im sie nie podoba.
 • Gość_2
  11.12.2017 23:30
  Czy papież Franciszek musi ciągle czym prowokować? Jak piękny i głęboki był w tym świetle pontyfikat Św. Jana Pawła II ...
 • jojek
  12.12.2017 00:09
  Zginęły notatki już dawno. Lepsze więc greckie niż wcale. Są niedokładne?
 • sp
  12.12.2017 23:11
  Nawet Eden nie był wolny od pewnego rodzaju pokusy. Każdy musi się zmierzyć ze swoją wolnością i w ten sposób stanowić o sobie. Bóg właśnie o tym mówił Adamowi i Ewie, że wielka jest ich odpowiedzialność za własną wolność, gdy ostrzegał ich aby nie jedli owoców z drzewa, które jest w środku ogrodu. Nie jesteśmy marionetkami w Jego rękach, ale możemy stać się marionetkami w rękach Złego. Wolność jest związana nieodzownie z niebezpieczeństwem. Dopiero nasze wybory kształtują nas. I są tu dwie drogi: dłuższa, poprzez powtarzane pokusy, którym ulegamy, i krótsza, poprzez pokonywanie w pokusach diabła, który staje się coraz bardziej bezsilny. Kiedy prosimy Ojca: i nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego, to my deklarujemy, że chcemy pójść krótszą drogą. A jak nam to wychodzi - zależy od nas samych, a nie od Ojca, który czyni wszystko dla naszego dobra wiecznego, ale zawsze szanuje naszą wolność!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  19°C Środa
  dzień
  20°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  11°C Czwartek
  rano
  wiecej »