Zakony w Europie, nie lękajcie się! - piszą członkowie UCESM (Unii Konferencji Europejskich Przełożonych Wyższych) w „Przesłaniu Końcowym” 14. Zgromadzenia Plenarnego, które odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie, w dniach 8-14 lutego.
"Nadal nieście współczesnym kobietom i mężczyznom świadectwo nadziei. Życie konsekrowane samo w sobie jest nadzieją dla historii obecnego czasu, jak i jutra ludzkości, podobnie jak w przeszłości nadzieję nieśli wyznawcy i męczennicy tacy jak Maksymilian Kolbe czy Edyta Stein. Miejcie odwagę śpiewać pieśń życia, wraz z Barankiem, który zdaje się być zabity (por. Ap 5,6), lecz naprawdę pozostaje w sercu historii każdego okresu i każdego ludzkiego życia - czytamy w przesłaniu.
Członkowie UCESM zwracają uwagę na trudny czas w Europie, w jakim zakony muszą dać świadectwo. "Żyjemy w czasach, w których człowiek często próbuje znaleźć szczęście poza Bogiem a dochodzi do pustki i bezsensu. Także my sami możemy być poddani pokusie utraty życiowej pasji, związanej z nadzieją. Jednak każdego dnia odradza się w nas na nowo wielka nadzieja, gdy spostrzegamy, iż u źródeł tęsknot naszych braci i sióstr nadal leży głębokie pragnienie wartości duchowych oraz poszukiwanie transcendencji. Któż potrafi zaspokoić ten głód i to pragnienie?"
Zdaniem autorów „Przesłania” „życie zakonne – dar Boga dla Kościoła i dla świata – zawsze w historii otwierało drogi nadziei, oddając serca i dłonie osób konsekrowanych na służbę Bogu i bliźniemu”. "Niech nasze domy będą otwarte na wszystkich, niech będą przestrzenią modlitwy, miejscami gorliwej pracy i braterskiego przeżywania wspólnoty – odbiciem światłości bijącej ze źródła nadziei, jakim jest Jezus Chrystus, który umarł i zmartwychwstał dla nas wszystkich".
Poczuwamy się do żywego uczestnictwa w wielkich przemianach dokonujących się na naszym kontynencie - piszą członkowie UCESM.
Delegaci 37 Konferencji Życia Konsekrowanego, będących członkami UCESM (Unii Konferencji Europejskich Przełożonych Wyższych) z 25 krajów europejskich, reprezentujący ok. 400 tys. zakonnic i zakonników dyskutowali w Częstochowie nad tematem: „Życie zakonne w Europie: historie pełne nadziei, nadzieją dla historii”.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.