Przesilenie zimowe, czyli początek astronomicznej zimy już w czwartek.
Astronomiczna zima rozpocznie się w tym roku 21 grudnia w godzinach popołudniowych. Ten czwartek będzie najkrótszym dniem roku - potrwa ledwie nieco ponad 7 godzin: słońce wzejdzie o godz. 7.42, a zajdzie już o godz. 15.24. Każdy kolejny dzień - aż do 21 czerwca - będzie coraz dłuższy. Zima astronomiczna potrwa 88 dni i przyniesie nam kilka atrakcji. Jakich?
Już 22 grudnia, przypadnie maksimum roju meteorów o nazwie Ursydy – będzie można wtedy zobaczyć do 10 meteorów w ciągu godziny. Oczywiście - o ile warunki atmosferyczne na to pozwolą, czyli niebo nie będzie zaciągnięte chmurami. I najlepiej poza miastem, w rejonach, gdzie niebo nie jest zanieczyszczone sztucznym światłem.
Tuż przed końcem roku - w nocy z 30 na 31 grudnia - nastąpi zakrycie jasnej gwiazdy Aldebaran przez Księżyc. Spektakl rozegra się między godziną 2:22 a 3:11. Zjawisko to powtórzy się 23 lutego. Zakrycie Aldebarana najlepiej obserwować przez teleskop lub inny przyrząd optyczny z funkcja przybliżenia.
Jeszcze bardziej spektakularne widowisko pojawi się na niebie na początku stycznia: rój Kwadrantydów w nocy z 3 na 4 stycznia przyniesie możliwości obserwacji nawet 120 meteorów na godzinę.
Nocą z 1 na 2 stycznia - jeśli pozwoli na to pogoda - będziemy mogli tez zaobserwować tzw. Superksiężyc - to moment, w którym Księżyc znajduje się możliwie najbliżej orbity Ziemi.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.