Reklama

Uczcili pamięć Ireny Sendler

Niech jej osoba będzie przykładem jak pokonywać obojętność - napisał Lech Kaczyński w liście odczytanym podczas środowej uroczystości w Warszawie z okazji 100. rocznicy urodzin Ireny Sendlerowej. Galę zorganizowało Gimnazjum nr 23 im. Sendlerowej w Warszawie.

Reklama

Środowa gala była częścią trzydniowego (wtorek-czwartek) I Ogólnopolskiego Zjazdu Szkół Sendlerowskich, zorganizowanego przez warszawskie gimnazjum, które było pierwszą szkołą w Polsce, która wybrała Irenę Sendlerową na swoją patronkę. Teraz tych szkół jest kilkanaście.

W uroczystości uczestniczyli m.in. uczniowie i nauczyciele tych szkół, małżonka prezydenta Maria Kaczyńska oraz córka Ireny Sendlerowej - Janina Zgrzembska. Zaprezentowano też m.in. fragmenty filmów o Sendlerowej.

List od Lecha Kaczyńskiego odczytała sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Ewa Junczyk-Ziomecka. Prezydent nawiązał m.in. do nadanego Sendlerowej w 1965 r. tytułu Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

"Na pomniku w Ogrodzie Sprawiedliwych Świata w Padwie widnieje sentencja: 'Każdy może powiedzieć 'tak' lub 'nie'. Każdy człowiek ma wybór. Te dwa słowa determinują nasze czyny. (...)Sprawiedliwi sprzeciwili się nazizmowi, antysemityzmowi i rasizmowi, mówili zaś 'tak' polskim Żydom, których zdecydowali się ratować" - napisał Kaczyński.

Podkreślił też, że "w każdym czasie i w każdej społeczności są Sprawiedliwi". "W ogrodzie Sprawiedliwych Świata w Padwie rosną drzewka upamiętniające ludzi, którzy mieli odwagę powiedzieć 'nie' podczas rzezi Ormian, Shoah, ludobójstwa w Rwandzie, czystek etnicznych w Bośni" - zwrócił uwagę prezydent.

"Jeśli zatem widzicie, że ktoś cierpi lub jest niesprawiedliwie traktowany, nie bójcie się zareagować. Pamiętajcie wówczas o słowach Pani Ireny, że gdy człowiek tonie, trzeba mu pomóc - bez względu na rasę, religię, narodowość. Niech Ona będzie dla was przykładem, jak pokonywać obojętność" - napisał Lech Kaczyński do uczniów.

Junczyk-Ziomecka podkreśliła też, że w dniu setnej rocznicy urodzin Sendlerowej prezydent sformułował propozycję, aby rozpocząć starania w celu ustanowieniu przez ONZ 15 lutego - dnia urodzin Sendlerowej - Dniem Pamięci o Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Podczas uroczystości wręczono przyznane w tym roku po raz pierwszy Medale Dla Ludzi Czyniących Dobro. Medalem uhonorowano m.in. małżonkę prezydenta Marię Kaczyńską. Pierwsza Dama została doceniona za m.in. działalność charytatywną i "promocję własnego kraju w świecie, zmierzającą do eliminowania fałszywych negatywnych stereotypów w ocenie Polski".

"Wydaje mi się, że pomaganie ludziom to jest normalna cecha. Czynić dobro - to powinno być wartością człowieka. Trzeba podać rękę, kiedy ktoś tego potrzebuje, bo jak potem my będziemy potrzebować, to nam też podadzą. (...) Jeśli mogę komuś pomóc, daje mi to satysfakcję" - mówiła Maria Kaczyńska, dziękując za wyróżnienie.

Medalem odznaczona została także Janina Zgrzembska. "Staram się być wszędzie tam, gdzie istnieją szkoły z imieniem mamy. Czy to jest dobre? Jestem osobą zwyczajną, najbardziej zwyczajną jaka może być. Mama mi bardzo pomaga w ten sposób, że mam wrażenie, że cały czas jest ze mną i popiera moje działania" - mówiła Zgrzembska.

Medale otrzymali także m.in. rzecznik praw dziecka Marek Michalak, autorka książki "Matka Dzieci Holocaustu. Historia Ireny Sendlerowej" Anna Mieszkowska oraz szefowa Fundacji Shalom - Gołda Tencer.

Zjazd szkół sendlerowskich ma zakończyć się w czwartek mszą świętą w intencji Ireny Sendlerowej, która odbędzie się w Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
7°C Poniedziałek
noc
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama