Po raz pierwszy w historii niepodległej Ukrainy, mieszkańcy tego kraju mają wolne od pracy w dniu Bożego Narodzenia według kalendarza gregoriańskiego. Większość Ukraińców to prawosławni, którzy obchodzą jednak to święto 7 stycznia, zgodnie z kalendarzem juliańskim.
Życzenia do rodaków wystosował prezydent Petro Poroszenko, który podkreślił, że Boże Narodzenie obchodzone jest po raz pierwszy jako oficjalne święto państwowe 25 grudnia.
"Ukraina jest wyjątkowa w swej tolerancji i szacunku wobec wyznawców różnych religii. Jesteśmy prawosławnymi, grekokatolikami, rzymskimi katolikami. Jesteśmy przedstawicielami Kościołów protestanckich. Jesteśmy muzułmanami i żydami. Wszyscy razem jesteśmy Ukraińcami" - oświadczył prezydent.
Dzień Bożego Narodzenia 25 grudnia ogłosił dniem wolnym od pracy ukraiński parlament (Rada Najwyższa) w listopadzie. Posłowie zmienili w tym celu kodeks pracy, wykreślając z niego wolne 2 maja i przesuwając je na 25 grudnia.
Większość obywateli Ukrainy to wierni Kościołów wschodnich, wśród których dominują prawosławni. Obchodzą oni święta Bożego Narodzenia zgodnie z kalendarzem juliańskim, czyli 7 stycznia. Wiernych Kościołów zachodnich jest na Ukrainie około 30 procent.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.