Reforma sądownictwa (7 proc.) oraz kontynuacja programu 500 plus (6 proc.) to krajowe wydarzenia, które w badaniu CBOS Polacy uznali za najważniejsze w 2017 roku. 54 proc. badanych nie potrafiło wskazać takiego wydarzenia.
W wymiarze międzynarodowym za najważniejsze wydarzenie uznano wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA i napływ uchodźców.
CBOS zwraca uwagę, że w grudniowym badaniu żadne ze wskazanych krajowych wydarzeń nie zdominowało zdecydowanie pozostałych.
Na pierwszym miejscu znalazły się zmiany w sądownictwie, wymienione w sumie przez 7 proc. badanych, przy czym 4 proc. opisało te reformy w sposób neutralny lub pozytywny, zaś 3 proc. odniosło się do nich krytycznie.
Drugim najbardziej znaczącym wydarzeniem w 2017 roku zostało wskazane świadczenie 500 plus (6 proc.), mimo że program ten został wprowadzony wiosną 2016 roku. CBOS zwraca jednak uwagę, że ubiegły rok był pierwszym, kiedy świadczenie to obowiązywało pełne 12 miesięcy.
Trzecim najczęściej wymienianym wydarzeniem było zakwalifikowanie się polskiej reprezentacji w piłce nożnej na Mistrzostwa Świata w Rosji. Sukces piłkarzy wskazało 4 proc. badanych.
Spośród pozostałych wydarzeń rozgrywających się w kraju w minionym roku wymieniono jeszcze: wizytę w Warszawie prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa (3 proc.), nieprzyjmowanie uchodźców i imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki według zasad przyjętych przez UE (3 proc.), a także potraktowane zbiorczo różne wydarzenia o charakterze gospodarczym - takie jak dobre wyniki budżetu, lepsza ściągalność podatków czy Forum Ekonomiczne w Krynicy (3 proc.).
Po 2 proc. ankietowanych wymieniło: wydarzenia w Sejmie mające miejsce na początku roku i związane z nimi, a także z późniejszymi zmianami w sądownictwie, protesty uliczne; pogorszenie pozycji Polski na arenie międzynarodowej, w tym szczególnie w UE; wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej, a także zapowiedzi szerszej obecności wojsk amerykańskich w Polsce oraz dozbrojenia polskiej armii, m.in. w pociski Patriot.
Wśród wydarzeń krajowych, które badani uznali za znaczące w minionym roku, pojawiły się jeszcze (wskazywane przez 1 proc. badanych): pozostałe reformy socjalne rządu, takie jak wprowadzenie wcześniejszego wieku emerytalnego, działalność komisji sejmowych (ws. Amber Gold oraz reprywatyzacji), wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej, wydarzenia o charakterze religijnym i związane z Kościołem, takie jak np. 300-lecie koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej czy akcja "różaniec do granic", szczyt NATO, który odbył się w Warszawie, a także obchody Święta Niepodległości i przygotowania do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Ponad połowa badanych (54 proc.) nie znalazła w swej pamięci żadnego wydarzenia, które miało miejsce w mijającym roku, a o którym można by powiedzieć, że było dla Polski najważniejsze. Z kolei 10 proc. ankietowanych stwierdziło, że z ich punktu widzenia w 2017 roku w kraju nic ważnego się nie wydarzyło.
Jeszcze większy odsetek badanych (62 proc.) nie potrafił wymienić żadnego wydarzenia w polityce międzynarodowej, o którym można by powiedzieć, że było wydarzeniem 2017 roku. Kolejne 6 proc. uważa, że żadne z wydarzeń nie zasługuje na to miano.
W wymiarze międzynarodowym za najważniejsze wydarzenie mijającego roku Polacy uznali wybór nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, pierwsze miesiące jego działalności, a także reperkusje tego wyboru, tzn. liczne protesty w Stanach Zjednoczonych i nie tylko (9 proc.).
Na drugim miejscu znalazła się sytuacja związana z imigrantami w UE (5 proc.), a na trzecim zaognienie sytuacji i zagrożenie wojną na Półwyspie Koreańskim, w związku z próbami atomowymi, a także próbami rakiet dalekiego zasięgu dokonywanymi przez reżim Kim Dzong Una (4 proc.).
3 proc. badanych wskazało na ataki terrorystyczne na świecie i zagrożenie z tym związane. Z kolei po 2 proc. wymieniło wojnę na Bliskim Wschodzie i w Iraku, a także upadek tzw. Państwa Islamskiego.
Po 1 proc. ankietowanych wymieniło Brexit, wizytę prezydenta Donalda Trumpa w Polsce, kwestie związane ze zmianami klimatycznymi, wydarzenia o charakterze religijnym, takie jak podróże papieża Franciszka czy Światowe Dni Młodzieży oraz różne wydarzenia sportowe, w tym sukcesy Roberta Lewandowskiego na arenie międzynarodowej.
Niemal 0,5 proc. badanych wymieniło ponowny wybór Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego RE.
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (331) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 1-7 grudnia 2017 roku na liczącej 925 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.