Ks. Fushek przeniesiony

Stolica Apostolska przeniosła do stanu świeckiego znanego amerykańskiego duchownego, ks. prałata Dale’a J. Fusheka z Arizony – założyciela organizacji Life Teen, krzewiącej chrześcijaństwo wśród nastolatków

O dekrecie watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, która zarządziła kościelne dochodzenie w sprawie zarzutów molestowania nieletnich, jakie pojawiły się pod adresem duchownego, oraz jego schizmatyckiej działalności, poinformowała oficjalna strona internetowa diecezji Phoenix. Podkreślono, że od decyzji o "usunięciu ex officio ze stanu duchownego" nie ma odwołania.

Kara usunięcia ze stanu duchownego powoduje utratę uprawnień i obowiązków właściwych stanowi duchownemu. Oznacza to także pozbawienie wszystkich urzędów i zadań. Fushekowi nie wolno używać stroju duchownego. W 2008 roku biskup Phoenixu, Thomas J. Olmsted nałożył na ks. Fusheka karę ekskomuniki w związku z tym, że wspólnie z innym katolickim księdzem założyli w Arizonie Ośrodek Wysławiania i Modlitwy, organizację uznaną za schizmatycką. Od 2002 roku wobec księdza pojawiały się także zarzuty molestowania seksualnego młodych podopiecznych.

Obecnie przeciwko duchownemu toczy się 9 postępowań w związku z różnymi zarzutami. W 2006 diecezja Phoenix, w ramach ugody sądowej wypłaciła 100 tys. dolarów odszkodowania mężczyźnie, który jako nastolatek miał być molestowany przez Fusheka i innego założyciela Teen Life – Phila Baniewicza.

Dochodzenie kościelne toczyło się niezależnie od postępowania przed świeckimi sądami w sprawach przeciwko ks. Fushekowi.

Dale Fushek otrzymał święcenia kapłańskie w 1978 r. Na terenie diecezji Phoenix zasłynął z utworzenia dwóch organizacji – Active Christian Teens (ACT) i Life Teen. Oba te stowarzyszenia propagują chrześcijaństwo wśród nastolatków, prowadząc w Stanach Zjednoczonych i w innych krajach ponad tysiąc programów, których celem jest zaangażowanie młodzieży w życie parafii.

W 1987 r. Fushek był jednym z organizatorów pielgrzymki Jana Pawła II do Stanów Zjednoczonych, a w 1989 r. kierował przygotowaniami wizyty w tym kraju bł. Matki Teresy z Kalkuty. W 2000 r. ówczesny ordynariusz diecezji Phoenix bp Thomas O’Brien mianował go wikariuszem generalnym.

Do kurii wkrótce zaczęły napływać wiadomości o przypadkach molestowania seksualnego nastolatków z Life Teen przez ks. Fusheka. W 2003 r. z urzędu ustąpił bp O’Brien, gdy okazało się, że potrącił on pieszego, po czym uciekł z miejsca wypadku. Wówczas przyznał się on także do tuszowania przestępstw seksualnych założyciela ACT. Nowy ordynariusz, bp Olmsted przyjął w 2004 r. rezygnację ks. Fusheka ze stanowiska wikariusza generalnego, a w rok później odsunął go od sprawowania funkcji proboszcza parafii św. Tymoteusza w Mesie.

Fushek ma 58 lat i pochodzi z Cleveland w stanie Ohio.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9°C Niedziela
wieczór
7°C Poniedziałek
noc
7°C Poniedziałek
rano
9°C Poniedziałek
dzień
wiecej »