Kochał kapłaństwo. Tęsknił za Polską

Kończył studia w Rzymie i planował powrót do kraju. Ksiądz Patryk Miller zginął 8 stycznia w wypadku samochodowym.

Ta śmierć nagła niespodziewana pokazuje, jak ludzie planują swoje życie, wyrażają swoje zamiary nawet na piśmie - a Kościół wobec ks. Patryka miał wielkie zamiary dotyczące jego przyszłości kościelnej, naukowej - jednak sprawy toczą się inaczej - mówił kard. Kazimierz Nycz nad trumną zmarłego 36-letniego kapłana.

Pogrzeb odbył się 19 stycznia w parafii bł. Władysława z Gielniowa na Natolinie, gdzie przed wyjazdem na zagraniczne studia ks. Patryk był wikariuszem.

Oprócz metropolity warszawskiego oraz bp. Rafała Markowskiego uczestniczyli w nim rodzina zmarłego, ponad 100 duchownych, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych, goście z Rzymu, przyjaciele oraz parafianie z Natolina.

GALERIA ZDJĘĆ - TUTAJ

Od 4 lat ks. Miller studiował w Papieskim Instytucie "Augustinianum" w Rzymie. W czerwcu miał bronić tzw. kościelny licencjat. Do Polski wrócił w grudniu, na święta Bożego Narodzenia. Wieczorem 8 stycznia, przy trudnych warunkach pogodowych, na drodze krajowej nr 50 w miejscowości Zbiroża k. Zimnej Wody jego samochód zderzył się z ciężarówką. Kapłan zmarł na miejscu.

Podczas pogrzebu kard. Nycz wspominał ostatnią rozmowę z ks. Patrykiem, 12 grudnia ub.r., która dotyczyła powrotu do kraju i kontynuowania tutaj studiów doktoranckich. 8 stycznia kapłan student przywiózł do warszawskiej kurii spisane swoje plany dotyczące przyszłości. Tego samego dnia zginął w wypadku.

- To jest dla nas wszystkich wielka nauka, że nikt z nas nie wie, ile Pan Bóg dał nam jeszcze czasu na wypełnienie powołania - zaznaczył metropolita warszawski.

Młody kapłan zginął w wypadku samochodowym w miejscowości Zbiroża k. Zimnej Wody   Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość Młody kapłan zginął w wypadku samochodowym w miejscowości Zbiroża k. Zimnej Wody
Zmarłego kapłana pożegnali też dawni seminaryjni koledzy i zobowiązali się odprawić za jego duszę 30 Mszy św. gregoriańskich.

 - Był człowiekiem szlachetnym, skromnym i pokornym, zawsze o innych dobrze mówił - wspominał jego kursowy kolega ks. Paweł Daszczyński. - Kiedy rozmawiałem z nim pod koniec grudnia, cieszył się, że kardynał wyraził zgodę na jego powrót do Polski. Bardzo tęsknił za krajem, za duszpasterstwem, rodziną.

Sekretarz metropolity warszawskiego ks. Matteo Campagnaro odczytał list z wyrazami współczucia i obietnicą modlitwy, który skierował do żałobników bp Mauro Parmeggiani, ordynariusz diecezji Tivoli w metropolii rzymskiej.

- Kochał kościół, kapłaństwo, swoją rodzinę i bardzo kochał ludzi. Tam, w Rzymie, był zanurzony w książkach, ale każdą wolną chwilę spędzał na posłudze duszpasterskiej - mówił obecny na pogrzebie proboszcz jednej z trzech rzymskich parafii, w których duszpastersko pomagał ks. Miller.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  10°C Piątek
  noc
  9°C Piątek
  rano
  12°C Piątek
  dzień
  13°C Piątek
  wieczór
  wiecej »