Reklama

Misterium Męki Pańskiej w Lądzie

Wierni z całego kraju uczestniczyli w sobotę w wielkopostnym przedstawieniu Misterium Męki Pańskiej w pocysterskim zespole kościelno-klasztornym w Lądzie nad Wartą (Wielkopolska).

Reklama

Pasyjna inscenizacja historii ukrzyżowania i zmartwychwstania Jezusa rozpoczęła przed południem w tej świątyni cykl dziesięciu takich przedstawień, z których ostatnie odbędzie się 21 marca.

Jak poinformował PAP jeden z organizatorów misterium ks. Grzegorz Siwak, udział w tegorocznym przedstawieniu bierze 31 kleryków salezjańskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Lądzie. Misterium ogląda zwykle około 300 widzów.

Każdy z aktorów ma przydzieloną rolę, ale samo ich zaangażowanie nie ogranicza się tylko do nauki scenariusza. "Towarzyszy temu pogłębiona wiedza, która pozwala lepiej zrozumieć daną postać. Próby rozpoczęły się już w październiku ubiegłego roku", powiedział PAP Siwak, który gra rolę Judasza. Według kleryków, wiodącą rolę odgrywa właśnie Judasz. "Nie czuję się gorzej w tej roli, ponieważ Judasz miał swój cel. Gdyby nie było Judasza, nie dokonałoby się zbawienie. W pewnych momentach przypominałem sobie swoje grzechy, kiedy (jako Judasz-PAP) świadomie wypierałem się Jezusa. To było wzruszające" - mówi Siwak.

Reżyserem lądzkiego misterium jest aktor Teatru Nowego w Poznaniu, Andrzej Lajborek. Muzykę skomponował ksiądz Antoni Chlondowski, a sam tekst napisał ksiądz Franciszek Harazim. Przedstawienie składa się z pięciu aktów, które prowadzą widza do ogrójca, poprzez zdradę Judasza, dziedziniec arcykapłana, pałac Piłata, Golgotę, aż do poranka Zmartwychwstania. Aktorzy ubrani są w piękne stroje z czasów Chrystusa, a każda ich rola jest parafrazą tekstów biblijnych.

Misterium trwa około dwóch godzin. Jest to w sumie forma bardziej oratoryjna, angażująca obydwie strony - aktorów i publiczność, która poprzez modlitwę włącza się w przedstawienie. Dla niektórych są to swojego rodzaju rekolekcje, które przeżywają w czasie Wielkiego Postu - mówią aktorzy lądzkiego spektaklu. Jak podkreślają, salezjanie pragną, aby widzowie mieli wrażenie spotkania z teatrem i aby przeżywali mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa jako "doświadczenie zbawcze dotykające w sposób bezpośredni ich egzystencji".

Także publiczność wyjątkowo aktywnie angażuje się w czasie całego odgrywania misterium. Niejako na żywo wierni włączają się na przykład w role tłumu żydowskiego, który głośno woła o uwolnienie Barabasza. Domagają się też Jezusa, czasem padają nawet "groźby" pod adresem niektórych aktorów.

Tradycja misterium w Lądzie liczy kilkadziesiąt lat. W 1961 r. tamtejsi salezjanie na 18 lat przerwali je - jak wyjaśniają - pod wpływem nacisków i zakazów ze strony władz komunistycznych. Spektakle wznowiono w 1979 r. Od tego czasu obejrzało je ponad 50 tysięcy osób.

Historia opactwa w Lądzie sięga przełomu XII i XIII wieku. Cystersi osiedlili się tutaj po 1175 r., na podstawie aktu fundacyjnego księcia Mieszka Starego. Gospodarzami w Lądzie są od 1921 r. księża salezjanie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
1°C Poniedziałek
noc
3°C Poniedziałek
rano
5°C Poniedziałek
dzień
5°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama