O przygotowaniu do małżeństwa

Na konieczność lepszego przygotowania do małżeństwa w obliczu zagrożeń współczesnej kultury wskazał arcybiskup Genui, kard. Angelo Bagnasco.

Podczas uroczystości inauguracyjnych nowego roku sądowniczego trybunału kościelnego w Genui abp Bagnasco powiedział, że księża wciąż stykają się z osobami, które nie wiedzą o możliwości orzeczenia nieważności małżeństwa od samego początku. Tym także tłumaczy on widoczny spadek wniosków w tej sprawie.

Zwrócił też uwagę na wzrost liczby próśb o zwolnienie z opłat sądowych, co świadczy jego zdaniem o wiedzy na temat takiej możliwości. Jej brak sprawiał w przeszłości, że rezygnowano ze starań o orzeczenie nieważności małżeństwa. Przewodniczący episkopatu Włoch zauważył, że „dominująca kultura osłabiła takie podstawowe wartości i pojęcia jak miłość i wierność w imię zbytniego liberalizmu, który może wydać się pociągający, ale nie czyni człowieka szczęśliwym”.

Dlatego - zdaniem purpurata - „należy pomagać najmłodszym pokoleniom w refleksji nad tymi wartościami”, które są „alfabetem człowieka”. Metropolita Genui podkreślił stałą potrzebę odpowiedzialnego przygotowania do małżeństwa. Zwrócił też uwagę na związki mieszane, gdzie dodatkową trudność stanowią „odmienne zwyczaje, kultura, tradycje i mentalność”.

Kwestię tę poruszył także wikariusz sądowy Regionalnego Trybunału Kościelnego Ligurii, prał. Paolo Rigon. Podkreślił, że nawet długi pobyt czy studia we Włoszech nie powodują automatycznie integracji. Zaznaczył, że zwłaszcza w takich kwestiach jak małżeństwo, rodzina czy potomstwo ogromny wpływ wywiera nie tylko rodzina z której wywodzi się strona niekatolicka, ale także kultura typowa dla jej przodków czy środowiska.

Duchowny wskazał, że niemal wszystkie religie niekatolickie, a często także inne wyznania chrześcijańskie nie pojmują małżeństwa jako rzeczywistości nierozerwalnej. W tym kontekście przytoczył dane, z których wynika, że we Włoszech jest około 300 tys. małżeństw mieszanych oraz drugie tyle mieszanych związków nieformalnych. Prałat Rigon przytoczył dane statystyczne z których wynika, że na przestrzeni lat 2000–2005 liczba separacji małżeństw mieszanych we Włoszech wzrosła o 76,7 proc.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Wtorek
wieczór
4°C Środa
noc
3°C Środa
rano
4°C Środa
dzień
wiecej »