Prezydent - hamulec nowoczesności?

Zamierzam wystartować w wyborach prezydenckich nie po to, żeby odebrać Lechowi Kaczyńskiemu żyrandol czy pałac, ale dlatego, żeby nie można już było wykorzystywać urzędu prezydenckiego do walki z nowoczesnością - napisał Bronisław Komorowski w liście do PO.

Do listu, który ukaże się w najnowszym numerze "POgłosu" (gazety Platformy) dotarła we wtorek PAP. Razem z "POgłosem" każdy z członków PO otrzyma kartę do głosowania w partyjnych prawyborach. List nosi tytuł "Duma z tradycji, nadzieja na europejską nowoczesność".

"Jako prezydent będę zachęcać, a nie zniechęcać rządy do koniecznych, ale czasami i trudnych działań. Chcę łączyć, a nie dzielić. Chcę współpracy, a nie waśni, bo Urząd Prezydenta RP traktuję jako spoiwo państwa i społeczeństwa. Będę działał na rzecz zmniejszania istniejących podziałów. Czas na zakończenie historycznych sporów, czas na nowoczesny patriotyzm" - napisał w liście Komorowski.

Marszałek Sejmu deklaruje w nim, że jako prezydent będzie wspierał polską modernizację, a jednocześnie "zadba o godne miejsce dla naszej tradycji". Podkreśla, że nie można blokować tak ważnych reform, jak konieczne zmiany w "niewydolnej służbie zdrowia".

Komorowski pisze o Polsce, która "rozkwita w zjednoczonej Europie". "Wspólnie - ciężką pracą - zdobywamy pozycję w Unii, wnosząc do niej nasze narodowe doświadczenie, naszą szczególną wrażliwość na wolność, sprawiedliwość i solidarność. Rośnie nasze poczucie siły. Jesteśmy dumni z naszych dziejów i tradycji. Dumni, bo historia pozwala śmiało podjąć wyzwania nowoczesności" - pisze "kandydat na kandydata" Platformy w wyborach prezydenckich.

"Służę Polsce od lat: najpierw w opozycji, potem w rządach fundamentalnych reform i odważnych zmian. To twarda, ale i wielka szkoła. Przeszedłem egzaminy z demokracji jako poseł na Sejm sześciu kadencji, a obecnie Marszałek Sejmu RP" - przypomina Komorowski.

W gazecie ma się ukazać także list kontrkandydata Komorowskiego w prawyborach - szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Jego fragmenty przytacza wtorkowy dziennik "Polska".

Według dziennika, w liście Sikorski przyznaje, że jest w PO tylko dwa lata, ale nawołuje: "Wyślijmy sygnał, że wszyscy członkowie Platformy mają równe prawa". Snuje wizję Polski "dynamicznej i konkurencyjnej, kraju sukcesu gospodarczego i bezprzykładnego awansu cywilizacyjnego. Kraju ludzi młodych, coraz lepiej wykształconych, władających językami". Równocześnie Sikorski przypomina o "tragifarsie, jaką były i są rządy braci Kaczyńskich".

Wysyłkę "POgłos-u" do członków PO zaplanowano na końcówkę tego tygodnia. W gazecie znajdą oni kartę do głosowania pocztowego oraz login i hasło do głosowania przez internet. Wysyłać głosy pocztą będzie można od momentu otrzymania "POgłosu" do 24 marca.

Login i hasło będą jednorazowe, będzie ich można użyć w głosowaniu internetowym w dniach 20-24 marca. Następnego dnia rozpocznie się zliczanie głosów. Wyniki prawyborów zostaną oficjalnie ogłoszone - i zatwierdzone - podczas Rady Krajowej PO. Jej termin wyznaczono na 26 marca.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Wtorek
rano
3°C Wtorek
dzień
4°C Wtorek
wieczór
4°C Środa
noc
wiecej »