Odpowiedzą za znieważenie Auschwitz?

W poniedziałek prawdopodobnie zakończy się proces 12 osób, które brały udział w incydencie w byłym niemieckim obozie Auschwitz. Odpowiadają za znieważenie miejsca pamięci; być może strony przedstawią swoje mowy końcowe.

Jak powiedziała sędzia oświęcimskiego sądu rejonowego Bożena Holecka, podczas poniedziałkowej rozprawy pokazany zostanie zapis z kamery monitoringu w Muzeum Auschwitz, na którym widać przebieg incydentu.

Doszło do niego pod koniec marca ub.r. Oskarżeni rozebrali się do naga i próbowali skuć ze sobą kajdankami przed historyczną bramą główną byłego niemieckiego obozu. Na wieńczącym bramę napisie "Arbeit macht frei" zawiesili płachtę z wyrazem Love (miłość). Brutalnie zabili też jagnię. Według nich, był to protest antywojenny. Zostali szybko ujęci i przewiezieni na policję.

Adam B., jeden z organizatorów akcji, powiedział PAP, że "chcieli zwrócić uwagę na fakt, iż niedaleko od granic Polski na wojnie giną ludzie". "To miejsce, w którym przeprowadziliśmy akcję, dla nas jest bardzo ważne, ponieważ dokonano tu największego mordu w dziejach Europy. Jest ono symbolem męczeństwa. Wybraliśmy je, aby przypomnieć o tym, co było, i jednocześnie o tym, że nadal giną ludzie. Nikt z nas nie chciał go znieważyć" - wyjaśniał.

Oskarżeni są w wieku od 20 do 27 lat. Są wśród nich Polacy, Białorusini i obywatel Niemiec. Główni organizatorzy akcji: Adam B. i Mikita W., a także Ilia R. i Dymitr Ch. nie przyznali się do znieważenia miejsca pamięci.

Adam B. i Mikita W. odpowiadają też - jako jedyni z całej 12 - za zabicie jagnięcia. Przyznali się do tego i wyrazili skruchę. Podczas pierwszej rozprawy mówili, że był to "przykry czyn". Zdaniem Katarzyny Kuczyńskiej z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt Animals, która występuje w sądzie po stronie oskarżenia, zwierzę zostało pchnięte 15-krotnie nożem. "Zginęło w sposób okrutny, barbarzyński. I to w takim miejscu. To niemoralne i nieetyczne" - mówiła.

Za znieważenie miejsca pamięci grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności. Za zabicie zwierzęcia można trafić do więzienia na 2 lata.

Muzeum Auschwitz po incydencie oświadczyło, że wykorzystywanie symboliki byłego niemieckiego obozu do jakichkolwiek manifestacji jest karygodne i godzi w pamięć ofiar obozu.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innych narodowości.

«« | « | 1 | » | »»
 • kskiba19
  07.01.2018 21:26
  "Nikt z nas nie chciał go znieważyć" Oczywiście, to jagnię samo się napatoczyło, samo zarżnęło, a w ogóle to prowokacja!
 • Panna Joanna
  08.01.2018 10:41
  To nie pierwszy raz, kiedy "artyści" organizują niezrozumiały performance na który nie da się patrzeć... I oczywiście, sztuka może być sposobem komunikacji, czasem nawet bardziej wymownym niż słowa. Ale artysta, który chce coś przekazać, powinien zrobić to w sposób, który trafi do ludzi: (1) stosować metafory, obrazy, które przeciętny, średnio wykształcony człowiek odczyta prawidłowo (2) dobrać miejsce tak, by nie wzbudzać kontrowersji (3) naprawdę, po co rozbierać się do naga? Przecież wszyscy wiedzą, że ofiary wojen są upokorzone, nie trzeba oglądać nagości na żywo, by to sobie uzmysłowić... (4) podobnie z jagnięciem - nie trzeba zabijać przed publicznością, żeby pokazać, że giną ludzie na świecie... Jeśli artysta (tudzież "artysta") tak przygotuje swoje "przedstawienie", że widzowie skupią się na formie, a nie na treści, no to niech się nie dziwi, że potem musi się z tego tłumaczyć... Forma powinna służyć przekazaniu treści, a nie szokowaniu!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  23°C Piątek
  dzień
  25°C Piątek
  wieczór
  22°C Sobota
  noc
  18°C Sobota
  rano
  wiecej »