Szczerski: Prezydent uważa, że Europa potrzebuje harmonii, a nie hierarchii

Pozycja Polski w UE oraz wyzwania stojące przed Unią będą głównymi tematami czwartkowego wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy przed korpusem dyplomatycznym - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak mówił, według prezydenta, Europa potrzebuje harmonii, a nie hierarchii.

W czwartek wieczorem w Pałacu Prezydenckim odbędzie się noworoczne spotkanie prezydenta z Korpusem Dyplomatycznym, czyli ambasadorami akredytowanymi w Polsce. Andrzej Duda wygłosi wystąpienie dotyczące jego wizji pozycji i roli Polski w Unii Europejskiej i na świecie. Poza kwestiami europejskimi poruszy też sprawę obecności Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz kwestie bezpieczeństwa i relacji z Polonią.

"Tezą wystąpienia prezydenta będzie przesłanie wynikające z 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, która wskazuje na to, że suwerenna Polska jest ważną częścią Europy Środkowej, a wolna suwerenna Europa Środkowa jest ważną częścią europejskiego i globalnego porządku" - powiedział PAP Szczerski.

Jak zaznaczył, zawsze kiedy państwa naszego regionu były wolne i suwerenne, Europa była bezpieczna i rozwijała się harmonijnie, a zawsze gdy ta część Europy była poddawana zewnętrznym naciskom, zaborom lub innym imperialnym działaniom, wybuchały wojny. Wychodząc od tej tezy - mówił Szczerski - prezydent będzie definiował współczesne wyzwania dla Europy i świata.

"Najwięcej czasu (prezydent) poświęci przyszłości Europy, która stoi dzisiaj przed kluczową dyskusją, jak ma wyglądać jej kształt i kierunki polityki. Doświadczenie i wartości, które niesie Polska i Europa Środkowa, są tu niezwykle ważne. Europa potrzebuje harmonii, a nie hierarchii" - podkreślił Szczerski.

Innymi wątkami wystąpienia prezydenta będzie kwestia tegorocznego szczytu NATO, który odbędzie się w Brukseli, oraz działań Polski na rzecz bezpieczeństwa międzynarodowego.

"Prezydent powie także o głównych założeniach programowych naszej obecności w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz o swoich działaniach w zakresie dyplomacji ekonomicznej, czyli prezentowania polskich interesów gospodarczych na świecie" - powiedział szef gabinetu prezydenta. Jednym z ważnych wydarzeń z tego obszaru będzie udział prezydenta w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos pod koniec stycznia.

Od stycznia Polska objęła na dwa lata niestałe członkostwo w RB ONZ. W przyszłym tygodniu Andrzej Duda udaje się do Nowego Jorku, by wziąć udział w debacie otwartej wysokiego szczebla Rady Bezpieczeństwa ONZ pod przewodnictwem Kazachstanu. Debata stanowić będzie pierwszą okazję po objęciu członkostwa do zabrania przez Polskę głosu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na szczeblu głowy państwa.

Szczerski zaznaczył, że ważnym wątkiem czwartkowego wystąpienia prezydenta będzie też Polonia oraz wspólne obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości nie tylko przez Polaków w kraju, ale też przez rodaków żyjących na całym świecie.

"Prezydent będzie w tym roku spotykał się bardzo intensywnie z naszymi rodakami w najważniejszych skupiskach polonijnych, żeby to świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości objęło Polaków na całym świecie" - mówił Szczerski. Jednym z planowanych spotkań prezydenta z Polonią będzie wizyta Andrzeja Dudy na kongresie Polonii amerykańskiej w maju w Chicago.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  15°C Poniedziałek
  noc
  12°C Poniedziałek
  rano
  18°C Poniedziałek
  dzień
  20°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »