Trump zawiesza wprowadzenie nuklearnych sankcji wobec Iranu

Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny i - jak zaznaczono - ostatni wstrzymał na 120 dni możliwość ponownego wprowadzenia amerykańskich sankcji wobec Iranu, zniesionych w porozumieniu nuklearnym z tym krajem - podano w piątek w oświadczeniu Białego Domu.

Jednocześnie amerykański przywódca zaznaczył, iż chciałby "wzmocnić umowę nuklearną" z Iranem. W przeciwnym razie jednostronnie wypowie porozumienie.

Ostatnia decyzja prezydenta Trumpa została podjęta aby dać szansę Waszyngtonowi i jego europejskim sojusznikom możliwość naprawienia "straszliwych wad", jak powiedział Trump, porozumienia z 2015 roku - podał Reuters.

Porozumienie nuklearne zostało zawarte w lipcu 2015 roku, Jego stronami są Iran oraz USA, Rosja, Wielka Brytania, Francja, Chiny oraz Niemcy, a dodatkowo także Unia Europejska. Znosiło ono niektóre sankcje w zamian rezygnacją Teheranu z prac nad produkcją broni atomowej i umożliwienie inspektorom ONZ dostępu do irańskich instalacji wojskowych. Porozumienie zostało wówczas ostro skrytykowane przez Izrael, obawiający się irańskiego programu nuklearnego. 

Umowa została zawarte podczas rządów w Białym Domu demokratycznej ekipy prezydenta Baracka Obamy. W trakcie swej kampanii wyborczej w 2016 roku Trump ostro krytykował ugodę z Teheranem, nazywając ją najgorszą umową, jaką USA kiedykolwiek podpisały.

***

IRAN: Ostatnia decyzja prezydenta Donalda Trumpa dotycząca porozumienia nuklearnego między Iranem a mocarstwami jest ''próbą podważenia stabilnego, wielostronnego porozumienia'' - napisał na Twitterze w piątek minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif.

"Polityka Trumpa i dzisiejsza decyzja stanowią desperackie próby podważenia poważnego, wielostronnego porozumienia, złośliwie naruszając punkty 26, 28 i 29. JCPOA (Joint Comprehensive Plan of Action - porozumienie nuklearne z Iranem) nie podlega renegocjacjom: zamiast posługiwać się wymęczoną retoryką, USA muszą same się dostosować do pełnej ugody - tak jak Iran" - minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif napisał na Twitterze.

***

NIEMCY: Niemcy skonsultują się z Wielką Brytanią i Francją, by ustalić sposób postępowania w sprawie realizacji porozumienia nuklearnego z Iranem, poinformowała rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych Niemiec po deklaracji Donalda Trumpa - podał w sobotę Reuters.

"Będziemy teraz konsultować się z naszymi europejskimi partnerami, aby znaleźć wspólną drogę", napisała rzeczniczka w ministerstwa spraw zagranicznych w e-mailu - podał Reuters. "Rząd federalny będzie kontynuował prowadzenie kampanii na rzecz pełnej realizacji porozumienia nuklearnego."

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
-1°C Środa
rano
-1°C Środa
dzień
-1°C Środa
wieczór
-1°C Czwartek
noc
wiecej »