Abp Muszyński: Szanse na pojednanie

Dzisiejsza wizyta przedstawicieli Patriarchatu Moskiewskiego, zdaniem prymasa Muszyńskiego, była „pierwszym krokiem na drodze ku wzajemnemu zrozumieniu, poznaniu i zbliżeniu obu naszych Kościołów: prawosławnego w Rosji i katolickiego w Polsce jak i naszych narodów w duchu pojednania”.

Mówiąc o przebiegu rozmów, abp Muszyński poinformował, że punktem wyjścia dla przedstawicieli tak jednej jak i drugiej strony, był fakt, że Kościół katolicki w Polsce i prawosławny w Rosji są Kościołami większościowymi, w związku z czym mają szczególne zobowiązania wobec swoich społeczeństw.

Wyzwaniem dla obu Kościołów - podkreślił - jest świadomość, że narody polski i rosyjski są „jeśli nie zantagonizowane to jest między nimi bardzo wiele trudnych, nie pozałatwianych spraw z przeszłości, dużo niezrozumienia, a niektórzy mówią nawet o wrogości”.

Punktem wyjścia wzajemnego dialogu – powiedział abp Muszyński – jest fakt, ze to Chrystus dokonał pojednania. „Jeżeli w to wierzymy, to pociąga to za sobą zobowiązanie byśmy przyjęli zleconą przez Jezusa posługę jednania". Wyjaśnił, że ma ona wymiar nie tylko sakramentalny, ale także wspólnotowy, wewnątrz Kościoła i poza nim, w przestrzeni społeczeństwa i relacji między narodami.

Abp Muszyński komentuje spotkanie (1) [KAI]

Prymas Polski przyznał, że podczas rozmów z delegacją rosyjską obie strony: prawosławna i katolicka, skupiły się najpierw na ukazaniu fundamentów jedności na gruncie wiary, które są wspólne dla obu Kościołów. „Nasza jedność opiera się na wspólnej wierze trynitarnej, a w najistotniejszych sprawach wiary nie było między nami nigdy podziałów. Od przeszło tysiąca lat jesteśmy narodami ochrzczonymi, mamy wspólny chrzest i wszystkie sakramenty, co jest zobowiązaniem do wspólnego świadectwa” – wyjaśnił.

Abp Muszyński komentuje spotkanie (2) [KAI]

Dodał, że w zakresie teologicznym obie strony przyjmują to, co wypracował wspólny komitet Kościołów starochrześcijańskich i Stolicy Apostolskiej, a co zostało wyrażone w słynnym dokumencie z Rawenny.

„Muszę powiedzieć, że w tych zasadniczych tematach byliśmy bardzo zgodni – skonstatował abp Muszyński. – Natomiast problemy istnieją w innej sferze, jaką jest niełatwa wzajemna historia, która wielokrotnie bardzo nas podzieliła. „Problem zaczyna się wtedy, kiedy mówimy pojednaniu w wymiarze historycznym. Mam tę świadomość, że to nie będzie sprawa łatwa” – zaznaczył.

Abp Muszyński komentuje spotkanie (3) [KAI]

 

W czasie spotkania postanowiono rozpocząć prace nad projektem wspólnego dokumentu na temat wkładu obu Kościołów w dzieło pojednania między narodami Rosji i Polski. Zaproponowano również powołanie dwustronnej komisji złożonej z przedstawicieli obu Kościołów.

Abp Muszyński poinformował, że przedstawiciele Patriarchatu Moskiewskiego zaproponowali od razu skład zespołu ze swej strony. Strona polska tego nie uczyniła, gdyż rzecz wymaga zatwierdzenia ze strony Konferencji Episkopatu, co jak wyjaśnił Prymas, nastąpi na zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski na początku marca.

Abp Muszyński komentuje spotkanie (4) [KAI]

Abp Muszyński dodał, że obie delegacje ustaliły, że do wzajemnego dialogu oraz przygotowywania wspólnego dokumentu zaproszone zostaną też Autokefaliczny Kościół Prawosławny w Polsce i Kościół katolicki w Rosji.

„Jestem przekonany, ze uda się nam wspólnie przygotować dobry dokument rangi historycznej, który będzie wspólnym świadectwem naszych Kościołów” – przyznał prymas.

Abp Muszyński zwrócił uwagę, iż delegacja rosyjska poinformowała, że inicjatywa rozpoczęcia dialogu z Kościołem katolickim w Polsce jest osobistą inicjatywą obecnego patriarchy Cyryla I.

Abp Muszyński pytany przez KAI czy rozpoczęty teraz dialog Kościołów może stanowić także szansę na zbliżenie Rosji i Polski na płaszczyźnie międzypaństwowej, odpowiedział: „Nie ulega wątpliwości, że tak będzie, choć działania Kościołów muszą być niezależne od działań władz politycznych”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Środa
rano
4°C Środa
dzień
5°C Środa
wieczór
4°C Czwartek
noc
wiecej »