Powiększanie Białowieskiego Parku etapami?

Minister środowiska Andrzej Kraszewski proponuje samorządom etapową realizację poszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego, w pierwszej fazie o ok. 10,5 tys. ha. Chce jednak, by wsparcie rozwoju gmin również dokonywało się etapami.

To dobry punkt wyjściowy do rozmów, ale oczekujemy inwestycji nie tylko w gospodarkę komunalną - mówią samorządowcy.

Chodzi o Białowieski Program Rozwoju, zaproponowany w połowie 2009 roku przez poprzedniego ministra środowiska Macieja Nowickiego. W ramach programu, w zamian za zgodę na powiększenie Parku, gminy z tego terenu miałyby dostać 100 mln zł na inwestycje proekologiczne z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na lata 2010-2014.

Resort środowiska poinformował, że wznawia prace nad realizacją tego programu. Proponowany w pierwszym etapie zasięg poszerzenia, to ok. 10,5 tys. ha. W tym wariancie nowy park narodowy miałby nieco ponad 20 tys. ha. W założeniach poprzedniego ministra, park miał być jednak znacznie bardziej powiększony, bo do 30 tys. ha.

"Rozwiązanie polegające na stopniowym powiększeniu Białowieskiego PN pozwoli radom gmin oraz mieszkańcom ocenić, czy w przyszłości zdecydują się na dalsze poszerzenie jego granic i uruchomienie finansowania kolejnych projektów" - napisano w przekazanej PAP informacji.

W pierwszym etapie - jak informuje resort - do dyspozycji gmin "postawiona zostanie kwota proporcjonalna do powierzchni przekazanej na rzecz powiększenia parku". Jaka to miałaby być kwota, resort nie precyzuje.

Wzór porozumienia w sprawie powiększenia parku narodowego ministerstwo przesłało puszczańskim samorządom do akceptacji.

Starosta hajnowski Włodzimierz Pietroczuk, który również jest adresatem projektu porozumienia, powiedział PAP, że ma nadzieję, iż w najbliższym czasie rozpoczną się kolejne rozmowy. "Jest to propozycja bardzo konkretna, oczywiście mamy uwagi do tego projektu (...) ale myślę, że to dobry punkt wyjściowy do takiej rzetelnej, partnerskiej rozmowy" - uważa starosta.

Zwrócił jednak uwagę, że wciąż aktualne jest oczekiwanie samorządów, iż inwestycje w ramach Białowieskiego Programu Rozwoju będą nie tylko w gospodarkę komunalną (takie priorytety ma Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska).

"Chcemy żeby w jakiś sposób zaangażować programy unijne, by z tych 100 mln zł, o których była mowa - chociaż minister teraz proponuje proporcjonalne fundusze do powierzchni powiększonego parku - tę kwotę pomnożyć" - powiedział PAP Pietroczuk.

W proponowanym samorządom porozumieniu ma być m.in. zapis o umożliwieniu mieszkańcom gmin powiatu hajnowskiego, na których terenie park leży lub graniczy, bezpłatnego zbioru jagód, grzybów, ziół oraz runa leśnego na terenie parku, z wyłączeniem obszarów ochrony ścisłej. Sprzedaż drewna na opał i dla przemysłu z tego terenu ma być na poziomie porównywalnym do tej sprzed powiększenia parku.

Jak informuje ministerstwo, jeśli porozumienie zostanie zaakceptowane, rady gmin otrzymają projekt rozporządzenia Rady Ministrów określający nowe granice Białowieskiego Parku Narodowego.

Białowieski Park Narodowy jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce, chroni najlepiej zachowany fragment Puszczy Białowieskiej, ostatni na niżu Europy las naturalny o charakterze pierwotnym. To znana na świecie ostoja żubrów.

Początki parku sięgają 1921 roku. Obecnie obejmuje on 10,5 tys. ha, czyli jedną szóstą powierzchni puszczy po polskiej stronie granicy. Cała powierzchnia puszczy to 150 tys. ha, z czego 62,6 tys. w Polsce, a 87,5 tys. na Białorusi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Niedziela
rano
7°C Niedziela
dzień
9°C Niedziela
wieczór
7°C Poniedziałek
noc
wiecej »