Rosja: Ciężko pobito obrońcę praw człowieka

Wadim Karastielew, obrońca praw człowieka i adwokat z Noworosyjska, nad Morzem Czarnym, został brutalnie pobity przez niezidentyfikowanych sprawców - poinformowała w sobotę jego rodzina.

Karastielew reprezentuje m.in. byłego majora milicji Aleksieja Dymowskiego, który w listopadzie zeszłego roku w internecie zdemaskował korupcję i niekompetencję swoich zwierzchników, a który w ubiegłym miesiącu został aresztowany pod zarzutem popełnienia oszustwa i nadużycia stanowiska służbowego.

Dwaj napastnicy, uzbrojeni w kije, zaatakowali obrońcę praw człowieka w sobotę rano w pobliżu jego domu w miejscowości Gajduk koło Noworosyjska. Z licznymi obrażeniami, w tym głowy, przewieziono go do szpitala.

Do zdarzenia doszło nazajutrz po wyjściu Karastielewa z aresztu, w którym odbył karę za zorganizowanie akcji w obronie Dymowskiego. Zatrzymano go 19 lutego. Za rzekome stawianie oporu milicji sąd skazał go na siedem dni aresztu.

6 listopada 2009 roku Dymowski w swoim wideoblogu zarzucił zwierzchnikom korupcję i niekompetencję. Poprosił też premiera Władimira Putina o spotkanie, na którym chciał opowiedzieć mu o sytuacji w milicji.

Zwierzchnicy natychmiast zarzucili mu oszczerstwo i dyscyplinarnie zwolnili z pracy. Zasugerowali też, że Dymowski może być chory psychicznie. Oskarżyli go także o związki z zagranicznymi służbami specjalnymi.

W zeszłym miesiącu zarzucili mu, że jako pracownik Urzędu Spraw Wewnętrznych w Noworosyjsku niewłaściwie wydawał służbowe pieniądze przeznaczone na zadania operacyjne i w ciągu czterech lat przywłaszczył sobie z tych funduszy 27 tys. rubli (900 dolarów). Oskarżony zapewnia, że może uzasadnić celowość wydatków, poniesionych głównie na kontrolowany zakup narkotyków.

Dymowskiemu grozi kara do 10 lat łagru.

W ślady majora z Noworosyjska poszło już kilkunastu milicjantów i prokuratorów z innych regionów Rosji, którzy także wystąpili w internecie z poważnymi oskarżeniami wobec swych bezpośrednich zwierzchników.

Pobicia obrońców praw człowieka w Rosji zdarzają się dość często. W ubiegłym roku w Moskwie zaatakowany został jeden z najbardziej znanych spośród nich, lider Ruchu na rzecz Praw Człowieka Lew Ponomariow.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
7°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
10°C Poniedziałek
wieczór
9°C Wtorek
noc
wiecej »