Przeglądy kobiecego wideo-art, wystawy malarstwa oraz targi sztuki kobiecej - takie propozycje przygotowały z okazji 8 marca dwie największe gdańskie galerie sztuki: Gdańska Galeria Guentera Grassa i Gdańska Galeria Fotografii. Projekt nosi nazwę "3 kobiety 6 marca".
W programie - pokazy filmów "Sen" Honoraty Martin oraz "Piece of Jade", "God Is Vain", "Arachne", "Deszcz w Paryżu" i "Małgorzata" Bogny Burskiej - jednej z najważniejszych współczesnych polskich artystek wideo.
Po projekcjach, które w większości będą miały miejsce w Gdańskiej Galerii Fotografii, artyści i goście przeniosą się do Galerii Guentera Grassa, gdzie odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa i instalacji Honoraty Martin i Urszuli Wasielewskiej pt. "...muje dzikie węże".
Własny zestaw imprez związanych z twórczością kobiecą przygotowało też gdańskie Centrum Sztuki Współczesnej (CSW) Łaźnia. Już od wtorkowego południa w siedzibie Centrum czynne będą mini targi sztuki, na których można będzie kupić niewielkie dzieła stworzone przez kilkanaście głównie trójmiejskich artystek. Targi - pomyślane jako miejsce, w którym można kupić upominek na Dzień Kobiet - będą czynne do 8 marca.
8 marca CSW Łaźnia zaprasza z kolei na przegląd kobiecego wideo-art pt. "Marcowe art-kino kobiet", w ramach którego obejrzeć będzie można prace Anny Barańskiej, Agnieszki i Joanny Fluder oraz Marty Stoces.
Z kolei 12 marca odbędzie się wernisaż wystawy pt. "Artystki artystom - projekt na Dzień Kobiet". Swoje prace - w większości malarstwo i instalacje pokażą: Agnieszka Budenko, Iwona Demko, Justyna Gruszczyk, Lidka Krawczyk i Wojtek Kubiak, Anka Leśniak, Małgorzata Markiewicz oraz Dorota Podlaska.
Jak powiedziała PAP kuratorka wystawy Agnieszka Kulazińska, projekt ma być próbą odejścia od problematyki typowej dla tego kobiecego święta. "Pokażemy np. prace ironicznie przedstawiające związek damsko-męski czy też nawiązujące do męskiego języka sztuki" - wyjaśniła Kulazińska dodając, że wystawa "Artystki artystom" potrwa do 11 kwietnia.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.