Reklama

Beatyfikacja ks. Jerzego

Ministrowie spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller, obrony narodowej Bogdan Klich, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz przedstawiciele wielu służb i instytucji uczestniczyli dziś wieczorem w spotkaniu w Domu Arcybiskupów Warszawskich, podczas którego zainaugurowano bezpośrednie przygotowania uroczystości beatyfikacyjnych ks. Jerzego Popiełuszki.

Reklama

Organizator spotkania abp Kazimierz Nycz zaprezentował zgromadzonym dwudniowy program obchodów tych uroczystości, która zbiegnie się z trzecimi już obchodami Dnia Dziękczynienia.

Uroczystości rozpoczną się w sobotę 5 czerwca tradycyjnym spotkaniem mieszkańców stolicy u stóp wznoszonego Centrum Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich. W godzinach popołudniowych odbędzie się tam koncert, transmitowany przez TVP 1, któremu towarzyszyć będzie prezentacja postaci Błogosławionego i epoki "Solidarności". Na uroczystość tę w szczególności zaproszona jest młodzież. W godzinach wieczornych nastąpi modlitewne czuwanie młodych.

Msza beatyfikacyjna ks. Jerzego rozpocznie się w niedzielę 6 czerwca o godz. 11 na Placu Piłsudskiego, pod przewodnictwem legata papieskiego, abp Angelo Amato, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Podczas tej uroczystości przewidywanych jest co najmniej 200 – 300 tys. wiernych. Oprócz Warszawiaków spodziewać się można pielgrzymów z poszczególnych parafii, delegacji ruchów katolickich i związków zawodowych, w szczególności NSZZ „Solidarność”, z którym ks. Jerzy był bezpośrednio związany.

Pierwszym publicznym aktem kultu ks. Jerzego będzie procesja z pl. Piłsudskiego do świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, gdzie złożone zostaną relikwie ks. Popiełuszki. Procesja rozpocznie się bezpośrednio po mszy i w ciągu kilku godzin dotrze do świątyni.

Spodziewać się można, że 6 czerwca po południu tysiące ludzi zechce odwiedzić żoliborskie sanktuarium św. Stanisława, gdzie znajduje się grób Męczennika.

Wszystkie elementy - jakie złożą się na uroczystości beatyfikacyjne - stanowią duże wyzwanie dla organizatorów i służb porządkowych – podkreślali uczestnicy spotkania. Wymagają one odpowiedniego zabezpieczenia, tak jednak przeprowadzonego, aby miasto nie zostało sparaliżowane.

Abp Nycz podkreślił, że pragnie, aby ołtarz na Placu Piłsudskiego był maksymalnie surowy i prosty. Jego budową zajmie się centrum Myśli Jana Pawła II wraz z władzami miasta. Miasto zajmie się też organizacją nagłośnienia placu i sąsiadujących ulic. Oprawę muzyczną zapewnią połączone chóry wraz z orkiestrą reprezentacyjną Wojska Polskiego. Obsługi prasowa zapewni Katolicka Agencja Informacyjna. Natomiast za organizację wydarzeń na Polach Wilanowskich odpowiada zarząd Centrum Opatrzności Bożej.

W ramach specjalnego komitetu, który koordynować będzie całość przygotowań do czerwcowych uroczystości działać będą wyspecjalizowane komisje m.in. organizacyjna, teologiczna, liturgiczna, muzyczna, itp.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
5°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
3°C Sobota
rano
6°C Sobota
dzień
wiecej »

Reklama