MSZ dla PAP: Jacek Czaputowicz rozwiązał gabinet polityczny; odwołano także m.in. 10 ambasadorów, którzy opuszczą placówki do lata br., 9 dyrektorów departamentów i 7 konsulów generalnych.
Trwają zmiany kadrowe w resorcie dyplomacji; szef MSZ Jacek Czaputowicz złożył wniosek o powołanie przez premiera Mateusza Morawickiego na wiceministra dr. hab. Piotra Wawrzyka z Uniwersytetu Warszawskiego - poinformowało PAP biuro prasowe ministerstwa.
O tym, że Wawrzyk - politolog związany z Instytutem Europeistyki UW - ma zostać powołany na stanowisko nowego wiceszefa resortu poinformowała wcześniej Informacyjna Agencja Radiowa.
Jak dowiedziała się PAP w źródłach zbliżonych do MSZ, Wawrzyk ma odpowiadać m.in. za sprawy prawne i traktatowe, które wcześniej, jeszcze jako wiceminister, nadzorował obecny szef dyplomacji.
Jak poinformował resort, Czaputowicz powołał również nowego dyrektora generalnego służby zagranicznej. Będzie nim Maciej Szymański, który do tej pory kierował Akademią Dyplomatyczną MSZ, a wcześniej pełnił m.in. funkcje ambasadora RP w Chorwacji, Serbii, Bośni i Hercegowinie oraz Słowenii. Zastąpi na tym stanowisku Andrzeja Jasionowskiego, który od nowego roku objął funkcję ambasadora w Chorwacji.
Szef MSZ rozwiązał ponadto gabinet polityczny. W skład kierowanego przez Jana Parysa gabinetu wchodzili Piotr Łysakowski, Sylwia Ługowska-Bulak, Przemysław Żurawski vel Grajewski, Elżbieta Królikowska-Avis oraz Joanna Gepfert.
Według nieoficjalnych informacji PAP co najmniej jeden z dotychczasowych członków gabinetu politycznego dostał ofertę dalszej współpracy z resortem.
Zmiany kadrowe dotyczą również placówek zagranicznych. "Odwołanych zostało 10 ambasadorów, którzy opuszczą placówki do lata bieżącego roku i 7 konsulów generalnych" - podał resort.
Nowy minister wymienił również 9 dyrektorów oraz 9 zastępców dyrektorów departamentów oraz biur MSZ.
Według informacji podanych przez portal wPolityce w ramach trwających w MSZ zmian "nową rolę" w resorcie otrzymać może także Andrzej Papierz, b. ambasador RP w Bułgarii.
Czaputowicz zastąpił Witolda Waszczykowskiego na stanowisku szefa polskiej dyplomacji na początku stycznia, opuszczając tym samym pełniony wcześniej urząd wiceministra SZ ds. prawnych i traktatowych. Od grudnia - w związku z mianowaniem Joanny Wroneckiej stałą przedstawicielką RP przy Narodach Zjednoczonych - nieobsadzone jest także stanowisko wiceszefa resortu spraw zagranicznych ds. polityki afrykańskiej i bliskowschodniej oraz współpracy rozwojowej. Departamenty podlegające wcześniej Czaputowiczowi i Wroneckiej zostały tymczasowo przekazane pod nadzór Janowi Dziedziczakowi (odpowiadającemu za sprawy polonijne oraz dyplomację publiczną) i Markowi Magierowskiemu (wiceministrowi ds. polityki amerykańskiej i azjatyckiej oraz dyplomacji ekonomicznej).
W ramach zmian od czasu objęcia teki ministerialnej przez Czaputowicza odpowiedzialność za nadzór nad pracami resortu dot. kontaktów z państwami europejskimi przejął wiceszef MSZ ds. konsularnych, wschodnich i polityki bezpieczeństwa Bartosz Cichocki. Do tej pory departament ten podlegał bezpośrednio ministrowi Waszczykowskiemu.
Jak podaje MSZ, od listopada 2015 r. zmiany objęły łącznie 88 ze 100 stanowisk ambasadorów, 34 z 38 konsulów generalnych oraz 21 z 24 dyrektorów Instytutów Polskich.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.