Blisko 130 ubogich i niepełnosprawnych z gminy Ełk (warmińsko-mazurskie) za darmo otrzyma od samorządu stacjonarne komputery z dostępem do szerokopasmowego internetu. Będą z niego korzystać przez 8 lat, przejdą też szkolenia z poruszania się po sieci.
O pionierskim w regionie projekcie gminy Ełk poinformował PAP jej wójt Antoni Polkowski. "Chcemy w ten sposób przeciwdziałać cyfrowemu wykluczeniu społeczności naszej gminy" - powiedział. Dodał, że uczestnicy projektu dotychczas nie mieli dostępu do komputera i nie korzystali z internetu nie tylko ze względów finansowych, ale i technicznych - w wielu wsiach w regionie nie było dostępu do internetu.
"Teraz szybki, szerokopasmowy internet dotrze nawet do najbardziej oddalonych domów drogą radiową; nadajniki montujemy na naszych obiektach" - dodał Polkowski.
Bezpłatnie stacjonarne komputery od gminy dostanie 128 rodzin - objętych opieką pomocy społecznej, w których są uczniowie otrzymujący stypendia socjalne oraz niepełnosprawni.
"W sumie o komputery ubiegało się 150 osób, ale po zweryfikowaniu wniosków okazało się, że kryteria spełnia 128 rodzin i wszystkie one zostaną podłączone do internetu" - dodał Polkowski. Pierwsza z rodzin, ze wsi Ruska Wieś, już otrzymała komputer podłączony do sieci. Do ostatniej rodziny komputery trafią we wrześniu.
Żeby rodziny nie sprzedały otrzymanego od gminy sprzętu, wójt podpisuje z każdą z nich umowę użyczenia. "Ludzie ci mają także motywację do wytrwania w projekcie, bo bezpłatny dostęp do internetu gwarantujemy im przez 8 lat, a w połowie tego czasu wymienimy komputery na nowe" - powiedział Polkowski.
Projekt przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców gminy Ełk kosztuje 2,5 mln zł, z czego 2 mln gmina pozyskała ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.