Blisko 130 ubogich i niepełnosprawnych z gminy Ełk (warmińsko-mazurskie) za darmo otrzyma od samorządu stacjonarne komputery z dostępem do szerokopasmowego internetu. Będą z niego korzystać przez 8 lat, przejdą też szkolenia z poruszania się po sieci.
O pionierskim w regionie projekcie gminy Ełk poinformował PAP jej wójt Antoni Polkowski. "Chcemy w ten sposób przeciwdziałać cyfrowemu wykluczeniu społeczności naszej gminy" - powiedział. Dodał, że uczestnicy projektu dotychczas nie mieli dostępu do komputera i nie korzystali z internetu nie tylko ze względów finansowych, ale i technicznych - w wielu wsiach w regionie nie było dostępu do internetu.
"Teraz szybki, szerokopasmowy internet dotrze nawet do najbardziej oddalonych domów drogą radiową; nadajniki montujemy na naszych obiektach" - dodał Polkowski.
Bezpłatnie stacjonarne komputery od gminy dostanie 128 rodzin - objętych opieką pomocy społecznej, w których są uczniowie otrzymujący stypendia socjalne oraz niepełnosprawni.
"W sumie o komputery ubiegało się 150 osób, ale po zweryfikowaniu wniosków okazało się, że kryteria spełnia 128 rodzin i wszystkie one zostaną podłączone do internetu" - dodał Polkowski. Pierwsza z rodzin, ze wsi Ruska Wieś, już otrzymała komputer podłączony do sieci. Do ostatniej rodziny komputery trafią we wrześniu.
Żeby rodziny nie sprzedały otrzymanego od gminy sprzętu, wójt podpisuje z każdą z nich umowę użyczenia. "Ludzie ci mają także motywację do wytrwania w projekcie, bo bezpłatny dostęp do internetu gwarantujemy im przez 8 lat, a w połowie tego czasu wymienimy komputery na nowe" - powiedział Polkowski.
Projekt przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców gminy Ełk kosztuje 2,5 mln zł, z czego 2 mln gmina pozyskała ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.