Najwyższa w Polsce

W Kraków Airport działa już nowa wieża kontroli lotów. Jest najwyższa i najnowocześniejsza w Polsce.

Uruchomiona właśnie sala operacyjna służby kontroli lotniska jest w chwili obecnej najnowocześniejszą i najwyżej położoną salą tego typu w Polsce. Całkowita wysokość budynku to 45,21 m, a sala operacyjna położona jest na wysokości 38,68 m.

- Kraków Airport jest południową bramą naszego kraju. Pragnę wyrazić zadowolenie, że w związku z dynamicznym wzrostem ruchu pasażerskiego na krakowskim lotnisku inwestycja Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej zapewni większe bezpieczeństwo pasażerów i załóg statków powietrznych - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas spotkania w podkrakowskich Balicach. Dodał, że jest pod ogromnym wrażeniem nowoczesności obiektu.

Minister Adamczyk zwiedzał obiekt w asyście Janusza Niedzieli, prezesa PAŻP, oraz Radosława Włoszka, prezesa Kraków Airport. - Otwarcie wieży wpisuje się w wielki rozwój krakowskiego lotniska. Dzieje się to w czasie szczególnym dla naszej ojczyzny, bo w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Przed nami też bardzo ważna inwestycja, czyli budowa drogi startów i lądowań - podkreślił R. Włoszek.

Budowa wieży trwała prawie 17 miesięcy i podyktowana była potrzebą poprawy warunków pracy służb ruchu lotniczego oraz koniecznością zapewnienia miejsca dla nowoczesnych systemów zarządzania ruchem lotniczym. Koszt całej inwestycji to 50 mln zł. - Trzeba też dodać, że liczba pasażerów tutejszego portu jest imponująca, i z miesiąca na miesiąc nieustannie wzrasta. Ze styczniowych statystyk wynika, że Kraków Airport obsłużył o 20 proc. więcej pasażerów niż rok temu - mówił J. Niedziela.

- Cieszymy się z nowego obiektu. Z nowej wieży doskonale widać pole manewrowe z płytą postojową samolotów, co sprawia, że kontrolerzy mają zdecydowanie lepszy wgląd w ruch samolotów - mówi Artur Lamparski, kontroler senior. Na wieży pracuje od 18 lat. - Miałem przyjemność obsługiwać samolot 787, na pokładzie którego był papież Franciszek, kiedy odlatywał od nas po Światowych Dniach Młodzieży - wspominał A. Lamparski. Co ciekawe, na wieży widnieje zegar z czasem UTC (uniwersalnym na cały świat). I bywają chwile, że godzina podana na zegarze różni się od czasu lokalnego. - Każdy, kto nas odwiedza, zwraca na to uwagę, że mamy zegar nieprzestawiony - śmieje się A. Lamparski.

W nowej wieży prowadzona jest służba kontroli zbliżania (APP), kontroli lotniska (TWR) oraz FIS, czyli służba informacji powietrznej. Obiekt ma 7 poziomów, w jednym z górnych jest taras widokowy.

W grudniu 2018 r. planowane jest uruchomienie operacyjne nowej wieży na katowickim lotnisku, wtedy katowicka wieża będzie miała najwyżej położoną salę operacyjną w Polsce - na wysokości prawie 41 m.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  19°C Piątek
  wieczór
  15°C Sobota
  noc
  13°C Sobota
  rano
  19°C Sobota
  dzień
  wiecej »