Z wypowiedzi ostatnich papieży oraz teologów zajmujących się analizą Kościoła w Europie, przebija jedno stwierdzenie, Europa stała się krajem misyjnym - powiedział bp Krzysztof Zadarko.
Biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej wziął udział w sympozjum ewangelizacyjnego w Koszalinie. Trzydniowe spotkanie w seminarium duchownym odbywa się pod hasłem „Idźcie już stąd na ulice, na place waszych miast!”
„Na podstawie doświadczeń Kościołów w Europie, można powiedzieć, że konieczne jest szukanie nowych dróg ewangelizacji w Polsce, bo niektóre problemy Kościołów europejskich są dopiero przed nami”- mówił biskup i dodał, że to jest zadanie „na dziś” Kościoła w Europie i na świecie.
Bp Zadarko wśród zagrożeń i problemów Kościoła europejskiego wymienił sekularyzację, atomizację społeczeństwa, eksponowanie skrajnego indywidualizmu i zjawisko prywatyzacji religii. „W sferze społecznej, politycznej i kulturowej mamy do czynienia ze zjawiskiem prywatności wiary, lansowanej szczególnie w polityce, co widać także w Polsce przy debatach na temat aborcji czy obecności symboli religijnych w miejscach publicznych” - mówił. „W Niemczech, Szwajcarii i Austrii występuje instytucjonalizacja i etatyzacja Kościoła hierarchicznego. To doprowadziło do zbudowania perfekcyjnej administracji, w której rządzi pieniądz, co powoli przysłania ducha Kościoła.” – podkreślił.
Na zakończenie bp Zadarko dodał, że w Europie mamy jednocześnie do czynienia z przebudzeniem religijnym, a nadzieją są nowe ruchy ewangelizacyjne.
Wśród zaproszonych na sympozjum gości był o. Jean Philippe z Wspólnoty św. Jana ewangelisty, duszpasterz prostytutek w Paryżu. Opowiedział on o swojej trudnej drodze do powołania kapłańskiego. W wieku 12 lat został wykorzystany seksualnie przez mężczyznę. Później brał narkotyki. Odkrył wiarę w wieku 22 lat podczas pielgrzymki. Obecnie jest kapelanem w jednym z paryskich więzień i prowadzi duszpasterstwo prostytutek w Stowarzyszeniu „Magdalena” w Paryżu. Organizuje też przy swojej parafii „Piątki z sercem”, przyjmując w każdy piątek ok. 150 osób z ulicy - chorych, samotnych, bezdomnych. „Nie dajemy im pieniędzy, ubrań, tylko dwie godziny miłości. Przyjmujemy ich takimi jakimi są, z tym wszystkim co mają w sercach” – opowiadał o. Jean Philippe.
„Nie zajmujemy się ubogimi, żeby nam było przyjemnie, tylko idziemy po to, żeby ich kochać, takimi jakimi są, bo Chrystus włożył w nasze serca takie pragnienie” – tłumaczył o. Philippe. Podczas spotkań z ubogimi kapłan przekonał się, że ludzie najbardziej potrzebują ojców, mniej księży, czy profesorów.
Sympozjum rozpoczęło się w piątek wieczorem nabożeństwem Drogi Krzyżowej oraz czuwaniem młodzieży pod przewodnictwem bp. koszalińsko-kołobrzeskiego Edwarda Dajczaka.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.