W niedzielę w kościołach zbiórka na pomoc misjonarzom z Polski

W niedzielę w kościołach całego kraju zbierane będą datki na wsparcie dla polskich misjonarzy pracujących na wszystkich kontynentach. Zbiórka organizowana jest z okazji Dnia Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami.

Od 2006 r. w drugą niedzielę Wielkiego Postu zbierane są pieniądze na rzecz Dzieła Pomocy "Ad Gentes", będącego jedną z agend KEP ds. Misji. W tym roku dzień ten przebiegnie pod hasłem "Uczniowie-misjonarze mocą Ducha Świętego".

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur, w wydanym z tej okazji komunikacie, podziękował księżom i wiernym świeckim za zaangażowanie w misyjne dzieło Kościoła. "Składam serdeczne +Bóg zapłać+ chorym i starszym, którzy cierpienia i niedostatki, trudy i przykrości życiowe ofiarowują w intencji misjonarzy. Dziękuję wspólnotom parafialnym, licznym grupom misyjnym, zwłaszcza dziecięcym i młodzieżowym, za różne działania, które owocują nowymi formami pomocy misjom" - napisał bp Mazur.

Jak przypomniał bp Mazur, w II niedzielę Wielkiego Postu w parafiach odbędzie się zbiórka do puszek, a zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc misjonarzom. "Zatem hojnie wesprzyjmy swymi ofiarami 2032 misjonarzy i ich posługę ewangelizacyjną, charytatywną, medyczną i edukacyjną" - zaapelował.

Poinformował, że w ubiegłym roku Dzieło Pomocy "Ad Gentes" sfinansowało ponad 140 projektów na misjach, dofinansowało budowę 5 studni głębinowych w Afryce oraz szkoły zawodowej dla 250 uczniów w Segerea w Dar es Salaam w Tanzanii. "W ciągu całego roku Dzieło Pomocy +Ad Gentes+ udziela systematycznej pomocy finansowej misjonarzom z Polski" - dodał przewodniczący Komisji KEP ds. Misji. Wyjaśnił, że organizację można wesprzeć przez cały rok, wysyłając SMS na numer 72 032 o treści "Misje" lub dokonując wpłaty na konto.

Nawiązując do tegorocznego hasła, bp Mazur zaznaczył, że to "Duch Święty wzbudza w Kościele powołania misyjne". "Dzięki Jego światłu i mocy są oni gotowi wypełnić Chrystusowy mandat misyjny, porzucić rodzinne strony, bliskich i własne wspólnoty, by iść z Ewangelią do ludzi innych kultur, języków, obyczajów, w miejsca odległe i nieznane. Duch Święty pobudza serca tych, którym misjonarze głoszą Ewangelię. Przysposabia je do jej przyjęcia. Dzięki Jego wewnętrznym poruszeniom liczni ludzie odkrywają piękno wiary i przyjmują Chrystusa za swego Pana i Zbawcę" - wyjaśnił bp Mazur.

Aktualnie na misjach pracuje 2032 polskich misjonarzy i misjonarek z Polski, w tym 311 księży diecezjalnych, 972 zakonników i 692 sióstr zakonnych, a także 57 misjonarzy świeckich. Przebywają oni w 100 krajach na wszystkich kontynentach.

Najwięcej polskich misjonarzy pracuje w Afryce i na Madagaskarze - 811; najwięcej w Kamerunie, Zambii, Tanzanii, Madagaskarze, Republice południowej Afryki, Demokratycznej Republice Konga i Rwandzie. W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach pracuje ich 802; najwięcej w Brazylii, Boliwii, Argentynie, Peru i Ekwadorze. W Azji pracuje 333 polskich misjonarzy. Już od wielu lat najwięcej w Kazachstanie, Japonii, na Filipinach, w Uzbekistanie i w Tajwanie. W Oceanii pracuje 66 misjonarzy. Większość osób pracuje w Papui Nowej Gwinei - 62. W Ameryce Północnej pracuje 20 misjonarzy. Większość osób pracuje w Kanadzie - 15, na Alasce - 4 i na Bermudach - 1. W Ameryce Północnej przebywa 6 księży diecezjalnych, 12 zakonników, 1 siostra zakonna i 1 osoba świecka. 

Przeczytaj także: Misyjna kartka z Kuby

«« | « | 1 | » | »»
 • mee...
  24.02.2018 19:28
  Na swiecie pracuje ponad 2 tys. (2007) polskich misjonarzy...przyjelo sie, ze misjonarze wyjezdzaja zeby nawracac...ale w takiej Afryce nie da sie nawrocic Afrykanczyka, wprawdzie teorie zna...ale i tak robi po swojemu....uparci jak Polacy, chociaz misjonarze stawiaja sie wyzej Afrykanczykow...po takiej misji nalezalo by zadac pytanie, kto kogo nawrocil? Malo kto zdaje sobie sprawe, ze Afrykanczyk musi zobaczyc badz dotknac aby uwierzyc...ale niestety misjonarze nie maja takiej mocy...jest to nie tylko bolaczka kosciola rzymskiego, ale wiekszosc tych co zwa siebie pastorami, rabinami i kto wie kim jeszcze...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  25°C Poniedziałek
  wieczór
  22°C Wtorek
  noc
  18°C Wtorek
  rano
  25°C Wtorek
  dzień
  wiecej »