Prowincjał dominikanów podjął decyzję ws. o. Gużyńskiego

Wypowiedzi o. Pawła Gużyńskiego były w niektórych przypadkach nieroztropne i zagrażające prawdom wiary - stwierdził prowincjał polskich dominikanów o. Paweł Kozacki. Zastosował wobec niego upomnienie kanoniczne.

Oto pełny tekst dzisiejszego oświadczenia o. prowincjała:

"Po wysłuchaniu opinii komisji teologicznej powołanej do oceny publicznych wypowiedzi ojca Pawła Gużyńskiego, dekretem z dnia 26 stycznia 2018 r. udzieliłem mu upomnienia kanonicznego, uznając, że jego wypowiedzi były w niektórych przypadkach nieroztropne i zagrażające prawdom wiary. Wezwałem też o. Pawła do roztropności podczas przyszłych publicznych wypowiedzi.

Wobec wątpliwości co do zgodności niektórych wypowiedzi ojca Pawła Gużyńskiego z nauczaniem Kościoła, poleciłem mu zorganizowanie i przeprowadzenie wewnętrznej dominikańskiej debaty dotyczącej stosunku prawa naturalnego i prawa stanowionego oraz roli Kościoła w demokratycznym stanowieniu prawa."

Nie jest jasne, które wypowiedzi o. Gużyńskiego prowincjał dominikanów uznał za nieroztropne i zagrażające prawdom wiary.

O. Gużyński krytykował np. Deklarację Wiary dla lekarzy autorstwa dr Wandy Półtawskiej oraz plany rozszerzenia prawnej ochrony życia dzieci nienarodzonych. – Inicjatywy ustawodawcze, które nie są poprzedzone rzetelną debatą ekspercką i publiczną, podejmowane nawet w najbardziej szczytnym celu uważam za szkodliwe społecznie – przekonywał w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”.– Nie jesteśmy skazani na zasadę skrajnych wychyleń wahadła, raz w prawo, a raz w lewo, co stanowi niegasnące zarzewie społecznej wojny ideologicznej – dodał.

Był też gościem Akademii Sztuk Przepięknych na ubiegłorocznym przystanku Woodstock. Krytykował tam Kościół za „deal z nacjonalistami”. – Od początku było wiadomo, że z takiej kolaboracji nie da wyjść bez szwanku – mówił. -  Czyż nie jest absurdalne, by dokonywać dealu z jawnie faszyzującymi ludźmi? Bo z „lewakami” nie wypada? Czy wystarczą hasła „prawdziwy Polak katolik”, i Kościół już kłania im się w pas, chwaląc za prawdziwość? To intelektualna miernota, moralne dno. Bo głupotą jest właśnie nietrafne ocenianie rzeczywistości, złe interpretowanie zjawisk. Nie można wychodzić z Ewangelii, która jest ucztą miłości, i krzyczeć „na drzewach zamiast liści będą wisieć syjoniści”. To się z Ewangelią nie zgadza – mówił dominikanin.

«« | « | 1 | » | »»
 • podaję nick
  27.02.2018 10:57
  co ze sprawą molestowania w zakonie dominikanów? znowu zamiatacie pod dywan?
 • kmk
  27.02.2018 12:08
  Nierozsądne jest wypowiadanie się przez zakonnika w Gazecie, o jawnie antychrześcijańskim zabarwieniu. Dominikanie chcą być zawsze na topie; niektórzy chcą koniecznie zabłysnąć.
 • europejka
  27.02.2018 13:14
  Drogi TomaszuL, szkoda, że nie przeczytałeś ze zrozumieniem co to ewangelizacja. A co do demokracji, to zaświadczyłam ją dużo wcześniej niż większość Polaków, bo od początku lat 80-tych mieszkałam poza granicami kraju w jednym z najbardziej demokratycznych krajów Europy, w którym to Państwie Kościół nie wtrąca się w sprawy Państwa zaś księża i purpuraci nie wędrują od jednej stacji telewizyjnej do drugiej, a przedstawiciele rządu nie afiszują się tak swoim katolicyzmem bądź innym wyznaniem. I jest możliwość rozdzielenia Państwa od Kościoła. Chyba, że dążysz do tego, by Polska była Iranem Europy wschodniej. A co do zmuszania przez Państwo ludzi do pracy w niedzielę to jesteś w błędzie. To nie Państwo zmusza, tylko, jeżeli w ogóle taki przymus istnieje, robi to pracodawca, który w niedzielę chodzi do Kościoła. W wielu państwach ludzie pracują w niedzielę, i tylko jedną w miesiącu. Pozostałe mają wolne. Jest coś takiego jak harmonogram pracy uzgadniany z pracownikami. Mam nadzieję, że ten komentarz pojawi się. Jeżeli nie, będzie to następny dowód na to, że na tym forum
  nie można szczerze i otwarcie przedkładać swojego punkt widzenia. Amen.
 • Anna Panna
  27.02.2018 22:40
  Jeśli pracownik swoimi wypowiedziami godzi w dobro firmy, WYLATUJE.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  14°C Czwartek
  rano
  22°C Czwartek
  dzień
  23°C Czwartek
  wieczór
  18°C Piątek
  noc
  wiecej »