Kard. Wojtyła prosił Pawła VI o obronę nauczania Humanae vitae

Kard. Karol Wojtyła prosił Pawła VI, aby ten odważnie stawił czoło kontestacji, jaką napotkała w Kościele jego encyklika Humanae vitae.

Dowiadujemy się o tym z zaprezentowanej w Rzymie włoskiej książki polskiego teologa ks. Pawła Gałuszki pt. „Karol Wojtyła i Humanae vitae. Wkład arcybiskupa Krakowa i grupy polskich teologów w encyklikę Pawła VI”. Została ona opracowana na podstawie korespondencji ówczesnego metropolity Krakowa z Papieżem Montinim.

Abp Wojtyła obawiał się, że zakwestionowanie moralnego nauczania Kościoła w tak ważnej kwestii, jak ludzka rozrodczość może zainicjować kontestację w odniesieniu do innych elementów katolickiej wiary i obyczajów. Stąd jego prośba, by Paweł VI wydał szczegółową instrukcję, w której odpowiedziałby na głosy krytyki.

Jak zauważa autor książki ks. Paweł Gałuszka, reakcja kard. Wojtyły na kontestację encykliki Pawła VI pokazuje, jak wysoko cenił on małżeństwo i jego powołanie.

„Spojrzenie kard. Wojtyły jest spojrzeniem całościowym. Patrzy na człowieka żyjącego w małżeństwie, kobietę i mężczyznę, przez pryzmat ich godności i powołania do świętości. Wyróżnia go również personalizm. Karol Wojtyła jest uwrażliwiony na wszystkie wymiary życia człowieka. Z jednej strony ważne jest dla niego powołanie do świętości, ale również w tym powołaniu widzi wagę i rolę człowieczeństwa” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Gałuszka.

Książka o udziale kard. Wojtyły w dyskusji nad Humanae vitae spotkała się we Włoszech z żywym zainteresowaniem. W jej prezentacji uczestniczyli między innymi prof. Stanisław Grygiel i kard. Gerhard Müller. Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary zauważył, że przypomnienie opinii ówczesnego arcybiskupa Krakowa pomaga przeciwstawić się próbom odrzucenia nauczania Pawła VI. Dzieci nie są bowiem wytworem arbitralnej woli rodziców, lecz darem Boga. A małżeństwo to nie wspólnota służąca wygodzie mężczyzny i kobiety, lecz udział w stwórczym procesie Boga – powiedział kard. Müller.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • TomaszL
  08.03.2018 16:34
  Za chwilę minie 50 lat od wydania tej Encykliki. I warto sobie postawić pytanie na ile wskazania HV są dziś aktualne. To znaczy na ile dziś katolicy postępują zgodnie z tym nauczaniem.
  I moze warto sie zastanowić, czy zrewidowac nauczanie Kościoła w obszarach w których istnieje rozdźwięk pomiedzy praktyka życia katolików, a chocby HV.
  Albo też moze warto jednak zacząć przypominać czemu nauczanie HV obowiązuje każdego w życiu katolika.
  Bo dziś niby jest jakieś nauczanie, ale jakoś mało kto o tym głośno, jasno i jednoznacznie naucza. I oczywiście nie chodzi o straszenie wiernych, ale o pokazanie, że tezy zawarte w HV są jak najbardziej słuszne, logiczne i racjonalne.
 • Helenka
  08.03.2018 18:42
  Zgadzam sie, trzeba mowic o encyklikach w sposob zrozumilaly dla kazdego. Katolicy po prostu nie znaja encyklik, nie potrafia sie do nich odniesc aby je bronc przed laikatem, a co najwazniejsze przed neomodernistycznymi wytycznymi dzisiejszej kultury".
 • Superator
  08.03.2018 19:42
  Dawać tę książkę jak najszybciej po polsku.
 • Szymon
  09.03.2018 12:22
  Niestety dzisiaj Ci, którzy proszą papieża o wyjaśnienie dwuznaczności Amoris Laetitia są wyzywani od wrogów papieża. Kard. Wojtyła wiedział, że w czasie zamieszania można, a nawet trzeba prosić Ojca Świętego o potwierdzenie niezmiennej nauki Kościoła.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  7°C Niedziela
  dzień
  8°C Niedziela
  wieczór
  8°C Poniedziałek
  noc
  6°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »