Bp Milewski: Bezbronny człowiek potrzebuje najwięcej ochrony

O tym, że rolą państwa jest zapewnienie ochrony każdemu obywatelowi, także w jego pierwszym etapie życia i że właśnie wtedy potrzebuje on najwięcej ochrony i troski, mówił bp Mirosław Milewski w Narodowym Dniu Życia w Rypinie w diecezji płockiej. - W Narodowym Dniu Życia trzeba z całą mocą powtórzyć nauczanie Kościoła, że aborcja nigdy nie była, nie jest i nie będzie OK - podkreślił bp Milewski.

Bp Mirosław Milewski w homilii przypomniał wiernym wydarzenie sprzed kilku dni, gdy kard. Stanisław Dziwisz, emerytowany metropolita krakowski, wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II – Papieża Rodziny, ochrzcił Zuzannę Marię Nelc – szesnaste dziecko w rodzinie Nelców. Uczynił to w obecności prezydenta Andrzeja Dudy i wicepremier Beaty Szydło. Grażyny i Sławomir Nelc z dziećmi byli w czerwcu ubiegłego roku w Pałacu Prezydenckim w związku z programem 500+.

Zaznaczył, że kiedy oglądał to zdjęcie, niestety nie mógł sobie nie przypomnieć innego, jakże kontrastującego z tym obrazem: zdjęcia trzech kobiet w różowych strojach na okładce ogólnopolskiego magazynu dla kobiet, które mówiły, że `aborcja jest OK`, a ludzki, poroniony płód porównywały z mandarynką lub kawałkiem wątróbki.

„W Narodowym Dniu Życia trzeba z całą mocą powtórzyć nauczanie Kościoła, że aborcja nigdy nie była, nie jest i nie będzie OK. Że życie człowieka, także na tym początkowym etapie, a może zwłaszcza wtedy, jest ogromną wartością. Że każde poczęte dziecko ma prawo do narodzin i życia, niezależnie od wrodzonych chorób i wad genetycznych, a rolą państwa jest zapewnienie ochrony każdemu obywatelowi, także w jego pierwszym etapie życia. Właśnie wtedy trzeba najbardziej troszczyć się o zupełnie bezbronnego człowieka, który jak nikt potrzebuje ochrony i troski” – zaakcentował hierarcha.

Dodał, że Kościół w Polsce robi wszystko, co w jego mocy, aby uczyć społeczeństwo szacunku do życia ludzkiego: życie każdego człowieka jest wartością podstawową i nienaruszalną, a jego obrona stanowi obowiązek wszystkich Polaków, niezależnie od światopoglądu. Potrzebna jest współpraca w tym zakresie Kościoła, państwa i organizacji pro-life.

Bp Milewski przypomniał również, że Kościół w Polsce popiera projekt „Zatrzymaj aborcję”, który znajduje się w Sejmie, a podpisy pod nim złożyło 830 tysięcy obywateli. Przewiduje on zniesienie możliwości aborcji eugenicznej. I apeluje do sumień do sumień polskich katolików, aby opowiedzieli się za tym projektem.

Poprosił też o modlitwę w intencji ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci - nie tylko w Narodowym Dniu Życia, ale przez wszystkie 365 dni w roku, bo „życie jest wartością, która jednoczy wszystkich ludzi na całym świecie”. – Niech w naszym kraju dzieci będą największym skarbem i nadzieją. Niech nasze polskie rodziny będą miejscem budowania, tworzenia silnego narodu. I niech zawsze pamiętają, że nie wolno zabijać - dodał.

Narodowy Dzień Życia został ustanowiony przez Sejm RP 27 sierpnia 2004 r. Postanowiono, że pomoże on propagować odpowiedzialność za założenie rodziny oraz będzie zachęcał do budowania rodzin wielodzietnych. W sejmowej uchwale podkreślono też, że dzień ten jest „okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Tomaszszcz
  24.03.2018 16:26
  NARESZCIE GŁOS PASTERZA, ! MIMO ŻE RESZTA MILCZY.....OPRÓCZ ABP HOZERA. DZIĘKUJĘ OBU BISKUPOM ZA GŁOS EWANGELICZNY ZA ŻYCIEM. MÓWCIE SŁOWAMI JEZUSA I EWANGELII. DZIĘKUJĘ.
 • Ważne
  24.03.2018 18:42
  Bezbronne dziecko to nie tylko dziecko w łonie matki. Walczymy o każde poczęte dziecko i to jest bardzo słuszna walka. Jednak dręczy mnie od wielu lat jedna myśl. Matki, które mają urodzić są otoczone naszą troską, naszą modlitwą. Wielu z nas adoptowało modlitewnie nienarodzone dzieci. Ale... Po porodzie matki często zostają samotne. Owszem, mają dofinansowanie, pomoc rzeczową ale nie ma koło nich żywej duszy, która by im pomogła fizycznie, namacalnie. Nie tylko przy przewinięciu dziecka ale i poprzez zrobienie zakupów gdy położnica nie ma siły albo po prostu jest przytłoczona nadmiarem spadłych na nią obowiązków. Kiedyś kobiety były bardziej ze sobą zżyte i niosły sobie wzajemnie pomoc. Od wielu lat tego już nie ma. Położnica ma często matkę, siostrę, szwagierkę, teściową, setkę najbliższych przyjaciółek ale jest samotna ze swym dzieciątkiem. O matkach, które nie mają fizycznie bliskich osób mówić chyba nie trzeba.
  My - walczący o każde narodziny - zapominamy o życiu matek i dzieci po przyjściu na świat. Urodziła? Super, że udało się uratować kolejne istnienie. Otóż nie! To istnienie dopiero zaczyna brać pierwsze oddechy na tym świecie i od nas zależą dalsze losy i matki i dziecka. Zadbanie o nich to nasz obowiązek. Chyba, że chcemy dopisać brak zainteresowania i pomocy dla nowego życia i jego rodzicielki do grzechu zaniedbania. Myślmy o tym za każdym razem gdy walczymy przeciwko aborcji.
 • TomaszL
  24.03.2018 20:28
  Chciałbym kiedyś usłyszeć jasny i donośny głos Kościoła dotyczący największego grzechu przeciw ojcostwu, czyli porzuceniu własnego dziecka. A szczególnie dziecka chorego.
  O tym trzeba wołać z ambon, tak jak trzeba wołać, że każdy kto pochwala, pomaga czy namawia do aborcji jest winien aborcji. I to zarówno pobożni rodzice nie pomagający własnym córkom jak i ojcowe dzieci uciekający od odpowiedzialności.
  Ale też każdy, kto idzie w "czarnych marszach" jest współwinnym.
  Dziś widac efekty milczenia wobec skandalicznych haseł głoszonych przecież też przez katolików, szczególnie tych co popierają jakieś kompromisy aborcyjne, czy uczestniczą w marszach przeciw życiu.
 • gosc
  25.03.2018 17:22
  Wreszcie jakaś rozsądna dyskusja o pomocy matkom i odpowiedzialnym ojcowstwie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  9°C Piątek
  rano
  11°C Piątek
  dzień
  12°C Piątek
  wieczór
  9°C Sobota
  noc
  wiecej »