Polska uznała za persona non grata czterech dyplomatów rosyjskich

Polska podjęła decyzję o uznaniu za persona non grata czterech dyplomatów rosyjskich; to wyraz solidarności z Wielką Brytanią - powiedział w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

"Polska podjęła decyzję o uznaniu za persona non grata czterech dyplomatów rosyjskich" - poinformował szef MSZ. Jak mówił, jest to reakcja na próbę otrucia b. pułkownika rosyjskiego wywiadu GRU i brytyjski agenta Siergieja Skripala. "Chcę podkreślić, że decyzja jest wyrazem solidarności Polski z Wielką Brytanią" - podkreślił minister.

Dodał, że informacja ta została przekazana ambasadorowi Rosji w Polsce podczas w poniedziałkowego spotkania w MSZ z wiceministrem Piotrem Wawrzykiem.

W ocenie Czaputowicza, Wielka Brytania stała się celem "bezprecedensowego ataku jakim było pierwsze w historii powojennej Europy celowe użycie broni chemicznej przeciwko grupie cywilów na obszarze Europy".

Jak podkreślił minister, MSZ podjęło tę decyzję po konsultacji z premierem Mateuszem Morawieckim, "partnerami zagranicznymi" oraz "innymi instytucjami Rzeczpospolitej". To "część szerszej reakcji społeczność międzynarodowej", w tym UE i NATO - dodał Jacek Czaputowicz.

W sumie w akcję wydalania rosyjskich dyplomatów zaangażowało się 14 krajów UE oraz USA. I tak np. Francja i Niemcy ogłosiły, że wydalają po 4 rosyjskich dyplomatów, a USA - aż 60. Ukraina - 13. Litwa i Czech - po 3. Włochy, Holandia i Dania - po 2. Estonia i Łotwa - po jednym.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • maryja!
  26.03.2018 19:44
  Rosja jest wszędzie. We śnie, na jawie, w telewizji itd. Tak zupełnie serio, to był jedyny możliwy ruch, ponieważ sankcje powinno się już tylko rozszerzać. Jeżeli koordynacja ma przynieść osłabienie rosyjskiej polityki przymusu to raczej dobre na początek, bo Rosję trzeba czymś zaskoczyć na tyle poważnie, żeby byli gotowi pokazać to co mają najlepsze albo od strony militarnej albo ekonomicznej. Jeżeli zaczną grozić, ale nie będą mieli nic w zanadrzu to przegrają przez blef. Natomiast próba obalenia reżimu Putina może się wiązać z użyciem broni nuklearnej, bo w tym przypadku Rosja nie zaryzykowałaby konfliktu konwencjonalnego co by nie miało sensu. Prof. Kaczyński miał rację mówiąc w Gruzji, że restauracja ZSSR będzie siłą rzeczy wiązała się ze wciągnięciem Polskę w rosyjską/sowiecką strefę wpływów. Dla Zachodu słusznym wyjściem byłaby izolacja Rosji przez presję ze strony SzOW. Do tego potrzebne są jednak Indie i Chiny. W tym kontekście amerykańska wojna celna z Chinami nie osłabi, ale wzmocni pozycję Rosji.
 • On36
  26.03.2018 20:41
  Wielka ściema solidarności np. Niemiec. Z jednej strony wydalanie dyplomatów a z drugiej interesy z Rosją. czy Siemens poniósł konsekwencje za sprzedaż turbin na Krym? Czy bardziej nie zabolało by Rosję wycofanie się z nord strem 2?
 • gosc
  26.03.2018 20:46
  Polska wywaliła 4 ruskich szpiegów, a powinna 400 - gdyby była poważnym państwem
 • Gustav
  26.03.2018 20:57
  Bardzo przykro patrzeć na to co się dzieje. Nie potrafię zrozumieć tej reakcji. Czy ktoś zareagował w Europie na awans Giny Haspel, kobiety odpowiedzialnej za tortury. Kobiety która powinna w Hadze za zbrodnie przeciw ludzkość? Ależ nie bo to w USA. Patrzę na działania wobec Rosji jako zwykły cynizm i boli mnie to. Patrzę jak potrafimy przejśc obojętnie wobec imperializmu USA a oburzamy się na podobny ze strony Rosji. A nawet nie było sadu, nie udowodniono ale tak nam się wydaje. To zupełnie nowy standard. Raczej amerykański. Pamiętacie go z Iraku? Tam też bez zgody ONZ zaatakowaliśmy państwo i je zniszczyliśmy doprowadzając do śmierci setek tysięcy ludzi. Boli mnie obłuda którą tu widzę.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  10°C Piątek
  noc
  9°C Piątek
  rano
  12°C Piątek
  dzień
  13°C Piątek
  wieczór
  wiecej »