Film o kradzieży relikwii Drzewa Krzyża Świętego z bazyliki o. Dominikanów w Lublinie zobaczymy 2 kwietnia o godz. 12.20.
To sensacyjna opowieść o kradzieży największych w Polsce i na świecie relikwii Krzyża, na którym umarł Chrystus. Jednocześnie to niezwykła lekcja duchowości, teologii, historii i życia.
Film o kradzieży relikwii Drzewa Krzyża Świętego z bazyliki o. Dominikanów w Lublinie - już 2 kwietnia o godz. 12.20 w TVP 1.
- Od prawie 600 lat świętość była przechowywana w klasztorze o. Dominikanów w Lublinie, aż do świętokradczego rabunku w 1991 r. Sprawca, a może sprawcy do dziś pozostają na wolności. Nie ma też śladu po bezcennej relikwii. Film może przyczynić się do odnalezienia relikwii i jest apelem do ludzkich sumień o pomoc w jej odnalezieniu - mówi Grzegorz Linkowski, reżyser i scenarzysta filmu „Świętokradztwo”.
Nie można sobie wyobrazić cenniejszych relikwii niż krzyż, na którym umarł Jezus z Nazaretu. Jeden z trzech największych na świecie fragmentów drzewa krzyża św., odnalezionego przez św. Helenę, znajdował się w klasztorze lubelskich dominikanów.
Przechowywany tu fragment miał kształt krzyża greckiego o wymiarach 30 cm na 30 cm. Był gruby na kilka centymetrów. Pęknięte w poprzek relikwie związane były srebrnym drutem.
Złodziej(e) świętości
Relikwię skradziono w niedzielę 10 lutego 1991 roku. Wywołało to szok wśród mieszkańców Lublina i wzburzyło opinię publiczną w całym kraju.
Na czele zespołu śledczego stanął wtedy prokurator Andrzej Lepieszko. Do tej pory jednak nie wiadomo, gdzie znajduje się ten bezcenny fragment krzyża. Podczas śledztwa pojawiło się wiele wątków, łącznie z hipotezą dotyczącą wywiezienia świętości na Wschód.
Scenariusz pogłębiony
- Od dłuższego czasu interesuje mnie ta wstrząsająca kradzież. Wiem, ile dobra przyniosła obecność krzyża św. w Lublinie. Dzięki współpracy z kilkunastoma osobami napisałem scenariusz do filmu, który ma zgłębić dzieje i przeanalizować to świętokradztwo, choć nie będzie to dzieło typowo śledcze. Film będzie też odniesieniem do duchowości współczesnego człowieka. Świętokradztwo oznacza bowiem, że człowiek jest w stanie pozbawić siebie i innych świętości - mówi Grzegorz Linkowski, scenarzysta i reżyser filmu właśnie pod tytułem „Świętokradztwo”.
Przyznaje również, że Lublin mógł się rozwijać tak skutecznie dzięki temu, że dominikanie byli strażnikami cennych relikwii.
- Wokół tego sanktuarium przez wiele wieków toczyło się życie duchowe i nie tylko - władców, arystokracji i mieszczan Europy Środkowo-Wschodniej. Pisze o tym m.in. o. Paweł Ruszel w „Faworze niebieskim” - zauważa reżyser.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.