Rada miejska kanadyjskiego miasta Calgary poparła starania o prawo organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w 2026 roku. Za imprezą opowiedziało się dziewięciu, a przeciw sześciu członków tego gremium - poinformował portal calgaryherald.com.
Calgary, największe miasto kanadyjskiej prowincji Alberta, leżące na przedgórzu Gór Skalistych nad rzeką Bow było gospodarzem zimowych igrzysk w 1988 roku.
Zainteresowanie ubieganiem się o organizację ZIO 2026 roku wyraziło formalnie siedem państw. Wśród nich jest wspólna propozycja trzech włoskich miast - Cortiny d'Ampezzo, Mediolanu i Turynu.
Najlepszych sportowców specjalizujących się w sportach zimowych za osiem lat obok Calgary gościć chcą także austriacki Graz, stolica Szwecji Sztokholm, szwajcarski Sion, turecki Erzurum oraz japońskie Sapporo.
Takie wyrażenie woli organizacji igrzysk w 2026 roku zgodnie z zasadami przyjętymi przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski jest wstępnym etapem procedury. W najbliższych miesiącach trwać będzie okres rozmów, po którym w październiku MKOl zaprosi nieokreśloną jak na razie liczbę spośród zainteresowanych i te miasta czeka roczna faza kandydowania. Wybór gospodarza nastąpi podczas sesji tej organizacji w sierpniu 2019 roku w Mediolanie.
MKOl uprościł procedurę ubiegania się o organizację igrzysk, zmniejszył koszt ponoszony przez miasto-gospodarza oraz zwiększył elastyczność w planowaniu olimpijskiej rywalizacji oraz w korzystaniu z obiektów po igrzyskach, by przeciwdziałać gwałtownemu spadkowi zainteresowania ubieganiem się o imprezy tej rangi.
Z wyścigu o miano organizatora igrzysk w 2022 roku wycofały się cztery miasta i wyboru dokonywano między zaledwie dwoma propozycjami: Ałmatami i Pekinem. Wygrała stolica Chin.
Cztery miasta z tych, które wyraziły chęć goszczenia olimpijskiej rywalizacji za osiem lat, mają już doświadczenie w tym zakresie. W Sapporo walczono o krążki zimowych igrzysk w 1972 roku, w Calgary w 1988, w Cortinie d'Ampezzo w 1956, a w Turynie w 2006. Mieszkańcy Sionu mają jeszcze w czerwcu głosować, czy to miasto będzie kontynuowało starania o organizację wspomnianej imprezy. W przypadku Erzurum niepokój niektórych budzą kwestie bezpieczeństwa.
Najbliższe letnie igrzyska zorganizuje w 2020 roku Tokio, a dwie kolejne edycje - odpowiednio - Paryż i Los Angeles.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.