Calgary ponownie powalczy o igrzyska olimpijskie

Rada miejska kanadyjskiego miasta Calgary poparła starania o prawo organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w 2026 roku. Za imprezą opowiedziało się dziewięciu, a przeciw sześciu członków tego gremium - poinformował portal calgaryherald.com.

Calgary, największe miasto kanadyjskiej prowincji Alberta, leżące na przedgórzu Gór Skalistych nad rzeką Bow było gospodarzem zimowych igrzysk w 1988 roku.

Zainteresowanie ubieganiem się o organizację ZIO 2026 roku wyraziło formalnie siedem państw. Wśród nich jest wspólna propozycja trzech włoskich miast - Cortiny d'Ampezzo, Mediolanu i Turynu.

Najlepszych sportowców specjalizujących się w sportach zimowych za osiem lat obok Calgary gościć chcą także austriacki Graz, stolica Szwecji Sztokholm, szwajcarski Sion, turecki Erzurum oraz japońskie Sapporo.

Takie wyrażenie woli organizacji igrzysk w 2026 roku zgodnie z zasadami przyjętymi przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski jest wstępnym etapem procedury. W najbliższych miesiącach trwać będzie okres rozmów, po którym w październiku MKOl zaprosi nieokreśloną jak na razie liczbę spośród zainteresowanych i te miasta czeka roczna faza kandydowania. Wybór gospodarza nastąpi podczas sesji tej organizacji w sierpniu 2019 roku w Mediolanie.

MKOl uprościł procedurę ubiegania się o organizację igrzysk, zmniejszył koszt ponoszony przez miasto-gospodarza oraz zwiększył elastyczność w planowaniu olimpijskiej rywalizacji oraz w korzystaniu z obiektów po igrzyskach, by przeciwdziałać gwałtownemu spadkowi zainteresowania ubieganiem się o imprezy tej rangi.

Z wyścigu o miano organizatora igrzysk w 2022 roku wycofały się cztery miasta i wyboru dokonywano między zaledwie dwoma propozycjami: Ałmatami i Pekinem. Wygrała stolica Chin.

Cztery miasta z tych, które wyraziły chęć goszczenia olimpijskiej rywalizacji za osiem lat, mają już doświadczenie w tym zakresie. W Sapporo walczono o krążki zimowych igrzysk w 1972 roku, w Calgary w 1988, w Cortinie d'Ampezzo w 1956, a w Turynie w 2006. Mieszkańcy Sionu mają jeszcze w czerwcu głosować, czy to miasto będzie kontynuowało starania o organizację wspomnianej imprezy. W przypadku Erzurum niepokój niektórych budzą kwestie bezpieczeństwa.

Najbliższe letnie igrzyska zorganizuje w 2020 roku Tokio, a dwie kolejne edycje - odpowiednio - Paryż i Los Angeles.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MKOL, OLIMPIZM, PAP, SPORT

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  12°C Piątek
  rano
  19°C Piątek
  dzień
  20°C Piątek
  wieczór
  16°C Sobota
  noc
  wiecej »