Watykan: Nie ma zgody, by małżonkowie niekatoliccy przyjmowali Komunię św.

Kongregacja Nauki Wiary, której przewodniczy abp Luis Ladaria, listem z 22 lutego miała odmówić zezwolenia, aby współmałżonek niekatolicki pary mieszanej mógł przyjmować Eucharystię w Kościele katolickim – informuje austriacki portal kath.net. Decyzję tę miał potwierdzić papież Franciszek.

Zgodnie z projektem wytycznych, zatwierdzonych przez Niemiecką Konferencję Biskupów w lutym br. większością 2/3 głosów, małżonkowie protestanccy mogliby przyjmować Komunię św. po „poważnym zbadaniu sumienia”, a także musieliby „potwierdzić wiarę Kościoła katolickiego” co do Eucharystii, pragnąc zakończyć „poważne cierpienie duchowe” oraz „zaspokoić głód Eucharystii”.

Pomimo zapewnień ze strony przewodniczącego konferencji, kardynała Reinharda Marxa, że nie jest to jakakolwiek próba zmiany doktryny Kościoła, wniosek głęboko podzielił biskupów niemieckich.

Kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, potępił ten ruch jako „sztuczkę retoryczną” i stwierdził, że warunki wymienione w projekcie dokumentu nie mogą zostać spełnione, jeśli chcemy pozostawać wiernymi nauczaniu Kościoła.

Na początku kwietnia br . pojawiła się informacja, że siedmiu biskupów, w tym kard. Rainer Woelki z Kolonii, poprosiło o interwencję prefekta Kongregacji Nauki Wiary, abpa Luisa Ladarii Ferera SJ. W trzystronicowym liście opublikowanym na łamach "Kölner Stadt-Anzeiger" stwierdzili, że Niemiecka Konferencja Episkopatu może przekroczyć swoje kompetencje i poprosili Watykan o pomoc. List był adresowany również do kard. Kurta Kocha, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Oprócz kardynała Woelkiego list podpisali abp Ludwig Schick z Bambergu oraz biskupi Konrad Zdarsa (Augsburg), Gregor Maria Hanke (Eichstätt), Wolfgang Ipolt (Görlitz), Rudolf Voderholzer (Ratyzbona) i Stefan Oster (Passawa). W lutym br. większość biskupów niemieckich wyraziła zgodę na umożliwienie luterańskiemu członkowi pary mieszanej przyjęcia Komunii. Natychmiast podjęto w tej kwestii konsultacje z Watykanem.

«« | « | 1 | » | »»
 • Stephan Spyder
  19.04.2018 17:15
  Ta nienawiść Polaków do wszystkiego co dyskutuje się w Niemczech jest chorobliwa i bardzo nie na miejscu. Gdy ktoś żyje w państwie 100% katolickim nie ma żadnego pojęcia co to znaczy żyć w małżeństwie gdzie małżonkowie nie mogą być zjednoczeni przed ołtarzem. W Niemczech jest jeszcze wielkie pragnienie do jedności i to Polacy nie rozumieją lub po prostu nie chcą zrozumieć.
 • Piotr
  19.04.2018 19:44
  Czytamy: "Kongregacja Nauki Wiary, której przewodniczy abp Luis Ladaria, listem z 22 lutego MIAŁA miała odmówić zezwolenia [...]. Decyzję tę MIAŁ miał potwierdzić papież Franciszek".

  No, aleśmy się dowiedzieli konkretów...
 • Anna Panna
  19.04.2018 23:01
  Jak się zrobił SZUM, to nie ma zgody.
 • Igrek
  23.04.2018 20:49
  No właśnie niemieckie dążenie do jedności zawsze stwarzało problemy dla świata.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31 1 2 3 4 5
  -1°C Środa
  noc
  -2°C Środa
  rano
  1°C Środa
  dzień
  1°C Środa
  wieczór
  wiecej »