MZ: Rodzice nie powinni płacić za przebywanie z dzieckiem w szpitalu

Rodzice nie powinni płacić za przebywanie z dzieckiem w szpitalu, opłaty będą mogły być pobierane tylko za dodatkowe usługi, np. wyżywienie - powiedział w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Przedstawił także założenia zmian w opiece zdrowotnej nad uczniami i w psychiatrii.

Minister Szumowski zapowiedział nowelizację ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która wprowadzi zasadę, że dyrektor szpitala będzie mógł ustalić opłatę za przebywanie osób bliskich przy dziecku tylko wtedy, gdy powoduje to koszty dla podmiotu leczniczego. MZ wskazało, że inicjatywa tych zmian "jest realizowana przy wsparciu i we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP".

"Rodzice nie powinni płacić za możliwość przebywania z dzieckiem w szpitalu" - oświadczył w czwartek minister Łukasz Szumowski. Podkreślił, że obecność rodziców przy dziecku przyspiesza proces leczenia, łagodzi stres i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa.

Wskazał, że opłaty od rodziców będą mogły być pobierane tylko za dodatkowe usługi, np. wyżywienie, łóżko, pościel lub oddzielny pokój. Wysokość takiej ewentualnej opłaty będzie musiała uwzględniać rzeczywiste koszty pobytu. Opłaty będą ustalane przez kierownika podmiotu leczniczego, a informacja o ich wysokości i sposobie ustalania będzie jawna i udostępniana pacjentom.

Ministerstwo przedstawiło też założenia nowej ustawy, która ma zapewnić lepsze warunki organizacyjne opieki zdrowotnej w szkołach - dzieci częściej mają być objęte opieką pielęgniarki lub higienistki, mają też mieć lepszą opiekę stomatologiczną, m.in. dzięki nowym gabinetom dentystycznym w szkołach i dentobusom.

Minister zaznaczył, że ta opieka będzie realizowana "w uzgodnieniu z rodzicami". "To wszystko musi być za zgodą i wiedzą rodziców, dlatego, że to rodzice wychowują dziecko, rodzice są za nie odpowiedzialni i oczywiście oni muszą być na każdym etapie włączeni w ten proces i wyrazić zgodę" - powiedział Szumowski.

Wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko powiedziała, że projekt ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami nakłada nowe obowiązki na organ prowadzący szkołę (samorząd lub ministerstwo) - to on będzie odpowiadał za utworzenie i wyposażenie szkolnego gabinetu profilaktyki zdrowotnej. "W większości szkół gabinety profilaktyczne funkcjonują" - zaznaczyła Szczurek-Żelazko.

"Ta zmiana (przepisów) wprowadza możliwość tworzenia gabinetu stomatologicznego w szkole poprzez samorząd gminny czy powiatowy, który prowadzi szkołę (...). W budżecie państwa w tym roku są przewidziane środki na wyposażenie gabinetów stomatologicznych, które będą powstawały na terenie szkoły, w związku z tym ten zapis umożliwia organom, które prowadzą szkoły, występowanie o te środki. Mam nadzieję, że takie wnioski będą składane" - powiedziała Szczurek-Żelazko.

Minister Szumowski podkreślił, że już w 2017 r. w celu poprawy dostępności do świadczeń zdrowotnych udzielanych przez pielęgniarkę szkolną zagwarantowano pieniądze na wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach. Dzięki temu wyposażono 10,7 tys. gabinetów za ponad 55 mln zł.

Podczas konferencji minister mówił też o zmianach w opiece psychiatrycznej. "W tym roku dodatkowe środki przeznaczymy na psychiatrię, blisko 100 mln zł, na zwiększenie wyceny świadczeń, na wyrównanie różnic pomiędzy województwami i na pilotaż psychiatrii (środowiskowej)" - powiedział.

Pilotaż środowiskowego modelu opieki psychiatrycznej, opartego na tzw. centrach zdrowia psychicznego, rozpocznie się 1 lipca i potrwa trzy lata. Minister wskazał, że celem pilotażu jest stopniowe odchodzenie od dotychczasowego modelu zamkniętej opieki psychiatrycznej na rzecz opieki bardziej zróżnicowanej i dopasowanej do potrzeb i stanu zdrowia pacjentów.

"Chcielibyśmy, żeby ta psychiatria była bardziej współczesna, żeby pierwszy kontakt (z systemem ochrony zdrowia) młodego człowieka z depresją nie był w zamkniętym oddziale w szpitalu (...), lepiej, żeby pierwszy kontakt był w opiece środowiskowej, żeby ta opieka, leczenie było bliżej domu, żeby pacjent nie musiał być w zakładzie zamkniętym, ale w zakładzie otwartym, i żeby wzmocnić rolę opieki psychologicznej, pedagogicznej" - powiedział Szumowski.

Wiceminister Zbigniew J. Król poinformował, że resort pracuje także nad strategią opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży oraz nad przeciwdziałaniem uzależnieniom.

Czwartkową konferencję minister Szumowski rozpoczął wspomnieniem 75. rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie. "Rokrocznie wspominamy te tragiczne wydarzenia, mając nadzieję, że nigdy więcej nikogo taki los nie spotka" - powiedział.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  6°C Sobota
  dzień
  7°C Sobota
  wieczór
  5°C Niedziela
  noc
  5°C Niedziela
  rano
  wiecej »