53 strusie jaja pójdą 29 marca pod młotek w Łodzi. Dzieła wykonane przez Edwarda Lutczyna, Andrzeja Mleczko, Magdalenę Abakanowicz, Danutę Muszyńską-Zamorską czy Jana Kantego Pawluśkiewicza wesprą wakacyjny wypoczynek niepełnosprawnych dzieci i młodzieży.
- Jak zwykle artyści spisali się na medal i przygotowali piękne pisanki. Patrząc z perspektywy lat, chyba nie zdarzyło się, żeby na aukcji pojawiła się podobna pisanka - podkreśla ks. Piotr Kosmala, organizator licytacji. Poza pisankami na aukcję wystawiono 7 obrazów.
Całkowity dochód z ich sprzedaży będzie przeznaczony na wakacyjny wypoczynek dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. "Frajda, jaką sprawiają im te wyjazdy jest trudna do opisania. Wiele dzieciaków nie mogłoby tak odpocząć, gdyby nie dobre serce artystów i hojność kupujących" - zauważa ks. Kosmala. Wydmuszki wykorzystane do stworzenia pisanek pochodzą z fermy strusiej w Nowostawach Dolnych.
Tegoroczne pisanki są zdobione zarówno rysunkami satyrycznymi, jak fragmentami dzieł malarskich, motywów geometrycznych, roślinnych czy abstrakcyjnych. Jedna z pisanek ma kształt wazonu (jest dziełem jubilera z Chałup, Michała Golli, który pracował nad nią przez dwa lata i zużył dwie wydmuszki), inna - przypomina muszlę (dzieło rzeźbiarza Bogdana Wajberga). Są też pisanki ażurowe oraz w kształcie szkatułki.
Cena wywoławcza każdej pisanki to 200 złotych. "Niektóre pisanki wzbudzają jednak tak wielkie emocje, że ich cena dochodzi do kilku tysięcy złotych. Mam nadzieję, że nie inaczej będzie w tym roku" - uśmiecha się ks. Kosmala.
Wszystkie dzieła można od 12 marca oglądać w rotundzie galerii handlowej Manufaktura. Po dwóch tygodniach zostaną przeniesione do pobliskiego hotelu Andel's, w którym 29 marca o godz. 18.00 odbędzie się aukcja.
Organizatorem wystawy i aukcji, już po raz dziewiąty, jest Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej.
Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej działa od grudnia 2002 r. Od 2004 r. ma status organizacji pożytku publicznego. Organizowana przez nie akcja "Malowane nadzieją" jest jedną z bardziej znanych tego typu inicjatyw na terenie archidiecezji łódzkiej. Od roku 2005 stowarzyszenie prowadzi ośrodek-świetlicę "Arka", gdzie systematycznie spotykają się i rozwijają swoje umiejętności niepełnosprawni. W ośrodku istnieje m.in. grupa muzyczna, turystyczna i papieska.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.