Pod hasłem "Wy jesteście tego świadkami" rusza w archidiecezji łódzkiej Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Nabożeństwa ekumeniczne będą się odbywać od 17 do 26 stycznia.
Jak podkreśla abp Władysław Ziółek, archidiecezja łódzka, a szczególnie Łódź - z uwagi na wieloreligijną historię - zobowiązana jest do ekumenicznej aktywności. Bardzo ważnym jej elementem są spotkania modlitewne, w których uczestniczą nie tylko duchowni, ale także wierni różnych wyznań.
"Nie tylko modlimy się wspólnie, ale także poznajemy. Zwykle po nabożeństwach jest wspólna agapa - czyli okazja rozmowy o różnych sprawach, niekoniecznie teologicznych" - zauważył metropolita łódzki w rozmowie z KAI.
Według abp. Ziółka jeszcze istotniejszym przejawem ekumenizmu są wspólne działania. "Akcje charytatywne i wrażliwość na potrzeby ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej - ludzi ubogich, bezdomnych czy bezrobotnych" - zauważa pasterz Kościoła w Łodzi. Przypomina, że ekumeniczny charakter mają w Łodzi adwentowe i wielkopostne akcje charytatywne, a szczególnym wydarzeniem w skali Polski jest Ekumeniczna Droga Krzyżowa ulicami Łodzi - odbywająca się od Roku Jubileuszowego.
Pierwsze spotkania w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędą się już w niedzielę 17 stycznia w Łodzi. Najpierw o godz. 10.00 podczas Mszy św. dla głuchych w kaplicy św. Krzysztofa przy ul. Sienkiewicza 60, potem o godz. 18.00 w Kościele Środowisk Twórczych. Nabożeństwa ekumeniczne zaplanowane są także w kościołach luterańskich, ewangelicko-reformowanym, ewangelicko-metodystycznym, polsko-katolickim, starokatolickim mariawitów i chrześcijan baptystów. Homilie wygłaszać będą duchowni różnych wyznań.
Wydarzenia o charakterze ekumenicznym odbywać się będą w nadchodzących dniach także w innych miejscach. Proboszczowie parafii, na terenie których znajdują się kościoły niekatolickich wspólnot chrześcijańskich, zostali poproszeni przez łódzką kurię o zaproszenie ich duchownych i wiernych na nabożeństwa ekumeniczne.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.