Łódzki Tydzień Modlitw o Jedność

Pod hasłem "Wy jesteście tego świadkami" rusza w archidiecezji łódzkiej Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Nabożeństwa ekumeniczne będą się odbywać od 17 do 26 stycznia.

Jak podkreśla abp Władysław Ziółek, archidiecezja łódzka, a szczególnie Łódź - z uwagi na wieloreligijną historię - zobowiązana jest do ekumenicznej aktywności. Bardzo ważnym jej elementem są spotkania modlitewne, w których uczestniczą nie tylko duchowni, ale także wierni różnych wyznań.

"Nie tylko modlimy się wspólnie, ale także poznajemy. Zwykle po nabożeństwach jest wspólna agapa - czyli okazja rozmowy o różnych sprawach, niekoniecznie teologicznych" - zauważył metropolita łódzki w rozmowie z KAI.

Według abp. Ziółka jeszcze istotniejszym przejawem ekumenizmu są wspólne działania. "Akcje charytatywne i wrażliwość na potrzeby ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej - ludzi ubogich, bezdomnych czy bezrobotnych" - zauważa pasterz Kościoła w Łodzi. Przypomina, że ekumeniczny charakter mają w Łodzi adwentowe i wielkopostne akcje charytatywne, a szczególnym wydarzeniem w skali Polski jest Ekumeniczna Droga Krzyżowa ulicami Łodzi - odbywająca się od Roku Jubileuszowego.

Pierwsze spotkania w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędą się już w niedzielę 17 stycznia w Łodzi. Najpierw o godz. 10.00 podczas Mszy św. dla głuchych w kaplicy św. Krzysztofa przy ul. Sienkiewicza 60, potem o godz. 18.00 w Kościele Środowisk Twórczych. Nabożeństwa ekumeniczne zaplanowane są także w kościołach luterańskich, ewangelicko-reformowanym, ewangelicko-metodystycznym, polsko-katolickim, starokatolickim mariawitów i chrześcijan baptystów. Homilie wygłaszać będą duchowni różnych wyznań.

Wydarzenia o charakterze ekumenicznym odbywać się będą w nadchodzących dniach także w innych miejscach. Proboszczowie parafii, na terenie których znajdują się kościoły niekatolickich wspólnot chrześcijańskich, zostali poproszeni przez łódzką kurię o zaproszenie ich duchownych i wiernych na nabożeństwa ekumeniczne.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
22°C Wtorek
rano
26°C Wtorek
dzień
26°C Wtorek
wieczór
24°C Środa
noc
wiecej »