Reklama

Będą raporty ws. zagrożeń zdrowotnych Polek

Jeszcze w tym roku powstaną raporty dotyczące zagrożeń zdrowotnych polskich kobiet - zapowiedział w rozmowie z PAP przewodniczący Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia prof. Marian Zembala .

Reklama

Pierwsza z cyklu analiz została już przygotowana i ma być przedmiotem obrad Rady Naukowej przy MZ jeszcze w marcu. Dotyczy ona zachowań zdrowotnych kobiet w ciąży. Kolejny raport skupi się na tym, jak i w jakim stopniu nieodpowiednie nawyki ciężarnych wpływają na zdrowie ich dzieci. Skoncentruje się on na neonatologii, ma powstać w czerwcu.

Przewidziane są także opracowania obejmujące kobiety w okresie menopauzy oraz pacjentki w starszym wieku z dolegliwościami metabolicznymi, cukrzycą, otyłością czy problemami kardiologicznymi. Pierwsze z nich powinno być gotowe we wrześniu.

"O szczegółach dotyczących raportu o zachowaniach kobiet w ciąży będziemy informować 24 marca po posiedzeniu rady. Dotyczy on zachowań związanych z paleniem papierosów, spożywaniem alkoholu i przyjmowaniem środków odurzających. Jest to bardzo ważny i wartościowy raport, który powstał z inicjatywy onkologów, epidemiologów i Ministerstwa Zdrowia. Mogę powiedzieć, że jego analiza wniesie bardzo dużo, jeśli chodzi o ocenę sytuacji zdrowotnej kobiet w ciąży" - powiedział PAP prof. Zembala.

W przygotowaniu raportu uczestniczył m.in. Główny Inspektorat Sanitarny. Jak powiedział PAP Tomasz Misztal z GIS, badania przeprowadzono na próbie ponad 3200 kobiet w ponad 380 szpitalach.

Okazało się, że 62 proc. palących kobiet zerwało z nałogiem przed ciążą, 17 proc. w pierwszym trymestrze ciąży, 10 proc. w drugim i trzecim trymestrze, a 11 proc. paliło przez cały okres ciąży.

Według szacunków, na które powołuje się stowarzyszenie MANKO (inicjator kampanii "Lokal bez papierosa"), w Polsce każdego roku rodzi się 100 tys. dzieci, których matki palą w czasie ciąży.

Dzieci palących rodziców mają mniejszą wagę i są niższe niż ich rówieśnicy, znacznie częściej chorują. Przeciętnie o cztery miesiące później zaczynają chodzić i mówić. W okresie wczesnoszkolnym mają większe problemy z pisaniem, czytaniem oraz zapamiętywaniem tekstów. Są dużo bardziej narażone na bycie palaczami w przyszłości oraz na raka płuc.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, ZDROWIE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Czwartek
noc
0°C Czwartek
rano
2°C Czwartek
dzień
3°C Czwartek
wieczór
wiecej »

Reklama