"Zastępujemy tonącą liberalną demokrację XXI-wieczną demokracją chrześcijańską"

Węgierski parlament w czwartek ponownie wybrał Viktora Orbana - lidera partii Fidesz - na premiera 134 głosami przeciwko 28. Agencja Associated Press odnotowuje, że niektóre partie opozycyjne zbojkotowały głosowanie.

W wyborach z 8 kwietnia rządząca koalicja konserwatywnego Fideszu i znacznie od niego mniejszej Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej zdobyła 133 z łącznie 199 mandatów, co zapewnia jej niezbędną do nowelizowania konstytucji większość dwóch trzecich.

54-letni Orban został premierem po raz czwarty, a jego rozpoczęta właśnie kadencja jest trzecią z rzędu.

Po głosowaniu i złożeniu ślubowania Orban powiedział m.in.: "My potrzebujemy Unii Europejskiej, a Unia również potrzebuje nas". Jednocześnie oświadczył, że UE powinna poniechać "koszmarów" Stanów Zjednoczonych Europy - informuje Reuters.

Powiedział też, że skończyła się era liberalnej demokracji. "Zastępujemy tonącą liberalną demokrację XXI-wieczną demokracją chrześcijańską, która gwarantuje godność ludzką, wolność i bezpieczeństwo, chroni równość płci, tradycyjny model rodziny, powstrzymuje antysemityzm, chroni naszą kulturę chrześcijańską i daje naszemu narodowi szansę przetrwania i prosperowania" - cytuje agencja MTI.

Orban zwrócił uwagę, że koalicja rządząca dysponuje w parlamencie większością dwóch trzecich głosów, ale zapowiedział, że będzie "służył trzem czwartym". Oświadczył - jak informuje MTI - że rząd Fideszu "myśli w kategoriach planowania na następne 12 lat". Powiedział, że Węgrzy wierzą obecnie, iż "jutro może być lepsze niż dzisiaj, jeśli dobrze wykonają swoją pracę".

"(Węgrzy) chcą rządu, który jest godny ich przyszłości. Zachęca to nas - i uprawnia - do sporządzania planów nie tylko na następne cztery lata, lecz także na następne 10 lat. W rzeczy samej powinniśmy myśleć w kategoriach 12 lat" - powiedział.

"Wiem, że wielu uważa to za niemożliwe, ale myślę, że możliwe jest osiągnięcie tego, żeby do roku 2030 Węgry były w pierwszej piątce krajów europejskich pod względem warunków życia i pracy".

Przyjmując w poniedziałek z rąk prezydenta Janosa Adera formalny wniosek o utworzenie nowego rządu, Orban podkreślił m.in., że "głównym celem nowego rządu będzie utrzymanie bezpieczeństwa i chrześcijańskiej kultury Węgier".

Pytany przez PAP w kwietniu, bezpośrednio po wygranych przez Fidesz wyborach o przyszłość stosunków polsko-węgierskich w najbliższych miesiącach i latach, Orban odparł: "Podczas kampanii wyborczej dostałem z dwóch źródeł wsparcie wypływające z osobistego zaangażowania: z Bawarii - odwiedził nas i wsparł nas i mnie Manfred Weber, który jest też szefem frakcji Europejskiej Partii Ludowej; jego udział odczytałem jako wsparcie ze strony Bawarii - oraz polski premier (Mateusz Morawiecki) i szef partii rządzącej (Jarosław Kaczyński). Przyjechali i nas poparli. Poparli to, co robimy, i dali wyraz przyjaźni bawarskiej i polskiej. Te dwie relacje będą miały dla mnie szczególne znaczenie także w przyszłości".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • konserwatysta23
  10.05.2018 21:14
  Tak, Orban tworzy XXI-wieczną demokrację chrześcijańską. Nie dodał, że we współpracy z Putinem (a ten z demokracją nie ma nic wspólnego), w tekstach Ewangelii nic nie napisano o wolności, godności ludzkiej, wolności i bezpieczeństwie, o równość płci, o tradycyjnym modelu rodziny w wąskim narodowym, nacjonalistycznym rozumieniu, ani o ochronie kultury chrześcijańskiej tylko dla Węgrów. Musi jeszcze podwyższyć mury na granicach, by nikt z Europy i spoza niej nie doskoczył do krainy szczęśliwości i aby nikt nie podskoczył premierowi Orbanowi. Zwłaszcza polityczni konkurenci. I jeszcze coś: demokracja, ustrój demokratyczny nie potrzebują przymiotników w rodzaju: socjalistyczna/y, chrześcijańska/i, liberalna/y, komunistyczna/y. Demokracja jest tak naprawdę jedna, złożona ze stałych składników instytucjonalnych, prawnych i strukturalnych. Rozpoznawalnych, a jeśli nie, to pozostaje rzeczywistość bliższa tej, którą świetnie sportretował i opisał G. Orwell w "Roku 1984".
 • Stanisław_Miłosz
  10.05.2018 21:55
  Dzięki skupieniu się liberalnego*/ eurolewactwa**/ na walce z demoanmi faszyzmu w Polsce Węgrzy mają chwilę oddechu.


  */ Liberalnego dla wszelkich dewiacji od normalności, bo w stosunku do normalności normalnością jest zamordyzm.

  **/ Lewactwa w którym marsistowską walkę klas, podmieniono na walkę płci, płci rozmytej jak tęcza.


  Do moderatora:
  Napisałem nieprawdę?
 • Kopyrda
  10.05.2018 23:42
  Rzeczywiscie. Orban i jego zwolennicy sa pieknym przykladem chrzscijanskiej zasady milosci blizniego. Dowodem jest ich stosunek do uchodzcow.
 • marek
  11.05.2018 08:55
  a dlaczego krytykuje się Orbana za współpracę Orbana z Putinem, dzięki której Węgry mają relatywnie tanie ropę i gaz, skoro cały Zachód od zawsze robi interesy z Rosją? Orban chce rozwijać swój kraj a to wymaga tanich paliw i eksportu do Rosji; amerykański i zachodnioeuropejskie firmy od dziesiątków lat siedzą w Rosji,robiąc także tam geszefty; bezczelnie wybudowały Nord Stream 1 a teraz realizują Nord Stream 2 wbrew Polsce. A co teraz USA zrobiły Polsce,uchwalając dla Żydów/Izraela ustawę 447,która może wykończyć Polskę ekonomicznie?W polityce nie ma sentymentów,są interesy,o tym trzeba pamiętać,patrząc na politykę tzw.Zachodu,który zawsze realizował zasadę pecunia non olet,współgrając z najgorszymi tyraniami w tym celu.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  2°C Czwartek
  rano
  9°C Czwartek
  dzień
  10°C Czwartek
  wieczór
  8°C Piątek
  noc
  wiecej »