Reklama

Wystawa w Nowej Hucie

Fotografie i plany architektoniczne dokumentujące budowanie dziesięciu świątyń w Nowej Hucie, którą PRL-owskie władze chciały uczynić miastem bez Boga, można od środy oglądać na wystawie "Budujemy Kościół" w Oddziale Dzieje Nowej Huty Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Reklama

Władze PRL obiecywały zgodę na budowę kościoła w najmłodszej dzielnicy Krakowa, ale potem ją cofały, w końcu zaś nakazały usunąć drewniany krzyż, ustawiony w miejscu, gdzie miał powstać pierwszy nowohucki kościół. W kwietniu 1960 r. mieszkańcy stanęli w obronie krzyża. Doszło do starcia z milicją. Zwiedzający wystawę przez miesiąc będą mogli oglądać film dokumentalny Bogusława Gizy poświęcony tym wydarzeniom.

Dopiero w 1967 r. dzięki bp. Karolowi Wojtyle udało się doprowadzić do rozpoczęcia budowy świątyni - Arki Pana, choć powstała ona w innym miejscu niż stał krzyż - kilkaset metrów dalej.

Na wystawie prezentowana jest historia budowy 10 kościołów, od uroczystego wbicia pierwszej łopaty po ich konsekrację. Oprócz dokumentów zwiedzający będą mogli skorzystać z multimedialnej, polsko-angielskiej prezentacji wnętrz i otoczenia każdej z tych świątyń.

"Wybraliśmy wszystkie najnowsze kościoły budowane w Nowej Hucie, łącznie z Arką Pana, która nie była pierwszą projektowaną dla Nowej Huty świątynią, ale pierwszą, która powstała. Zresztą parafia w tym miejscu została ustanowiona w 1952 r., a kościół konsekrowano dopiero w 1977 r." - powiedział PAP kurator wystawy Paweł Jagło.

W związku z ekspozycją z każdej świątyni wypożyczono po jednym eksponacie. Jest wśród nich rzeźba Matki Bożej Pancernej z Arki Pana, wykonana w 1973 r. w Australii, odlana z odłamków pocisków wyjętych z ciał polskich żołnierzy walczących pod Tobrukiem i Monte Cassino. Jest też jedna ze stacji drogi krzyżowej autorstwa Stanisława Rodzińskiego z kościoła Bożego Miłosierdzia na Wzgórzach Krzesławickich, przedstawiająca Jezusa upadającego pod ciosami kija bejsbolowego.

Autorzy wystawy zwracają uwagę, że współczesne nowohuckie kościoły są wyjątkowe, np. bryła tego na os. Szklane Domy przypomina kryształ, a tylko jeden z nich został zbudowany na planie krzyża - kościół św. Józefa na os. Kalinowym.

Twórcy pozostałych świątyń wybrali nietypowe rozwiązania - np. świątynia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Mistrzejowicach powstała na planie pięciokąta, a kościół Matki Bożej Pocieszenia przy ul. Bulwarowej przypomina z góry rybę, która jest symbolem Chrystusa i była znakiem pierwszych chrześcijan. "Obok kościoła przy Bulwarowej, który wciąż jest wykańczany, ma stanąć 38-metrowy krzyż zamykający oś Alei Róż od północy. Oczywiście urbaniści budujący Nową Hutę nie tak wyobrażali sobie zwieńczenie tej głównej arterii dzielnicy" - dodał Jagło.

Wystawa "Budujemy Kościół. Współczesna architektura sakralna w Nowej Hucie" będzie czynna do 5 września.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Środa
rano
2°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama