Pomnik Katyński będzie przeniesiony o kilkadziesiąt metrów

Pomnik Katyński w Jersey City ma pozostać na nadbrzeżu rzeki Hudson. Zostanie przeniesiony na odległość 60 metrów od miejsca, w którym się obecnie znajduje.

O planach nieznacznego tylko przesunięcia pomnika powiadomił w piątek na Twitterze konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski.

"Jest porozumienie (z burmistrzem Jersey City) Stevenem Fulopem. Pomnik zostaje na nabrzeżu 60 metrów od miejsca gdzie się teraz znajduje. Dziękuję Erykowi Lubaczewskiemu" - głosi wpis konsula na Twitterze.

"Bardzo, bardzo się cieszę, że osiągnęliśmy to porozumienie - powiedział Golubiewski TVP Info. - Wiele, wiele tych działań było z racji swojej natury dosyć dyskretnymi, natomiast wszystkie osoby, które były zainteresowane sprawą, które były tutaj decydentami po stronie polonijnej i po drugiej stronie, były jak najbardziej konsultowane. Byłem w kontakcie właściwie ze wszystkimi. Tutaj bardzo dużą rolę odegrał pan Eryk Lubaczewski, dyrektor wykonawczy Polskiej Izby Handlowej w Waszyngtonie".

"Największy wyzwaniem było to rzeczywiście, żeby to się skończyło tak, jak się skończyło. Trzeba było naprawdę przekonać mera, to było największym wyzwaniem, bo wcale nie było gwarantowane, że ten pomnik miał pozostać w takim miejscu bardzo eksponowanym. Były różne pomysły. Wszyscy się zgodzili, że musi być w miejscu właściwie analogicznym. Teraz to wszystko musi być sfinalizowane odpowiednio formalnoprawnie, musi być potwierdzenie z rady miejskiej, musi być cały proces" - powiedział konsul.

Zadowolenie z porozumienia w sprawie pomnika wyraził, także na Twitterze, ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek.

"Gratulacje i podziękowania dla M. Golubiewskiego, przedstawicieli Polonii i wszystkich osób zaangażowanych w konstruktywny dialog, dzięki któremu osiągnięto to ważne porozumienie" - napisał polski dyplomata.

O porozumieniu w piątek wczesnym popołudniem nie wiedział jeszcze nic sam twórca pomnika Andrzej Pityński. Odniósł się do informacji z rezerwą.

"Na razie nic o tym nie wiem. Jeśli dojdą do mnie jakieś konkretne wieści, mogę coś na ten temat powiedzieć. Dziękuję konsulowi za jego czas i jego chęci. Oby to nie był następny niewypał" - mówił Pityński.

Do porozumienia doszło w dzień po tym, kiedy burmistrz Jersey City poinformował na Twitterze, że pomnik zostanie przeniesiony w prominentne miejsce.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HISTORIA, KULTURA, PAP, USA

 • max
  11.05.2018 20:11
  Ruszenie tego pomnika z osi widokowej gdzie jest najbardziej widoczny to niestety przegrana bo oznacza w praktyce jego schowanie i o wiele mniej osób go zobaczy i dowie się prawdy na temat Zbrodni Katyńskiej dokonanej przez Rosjan, która przecież była częścią zaplanowanej, skoordynowanej eksterminacji narodu polskiego przeprowadzonej przez nazistowskie Niemcy i sowiecką Rosję. To jest niestety walka z pamięcią historyczną, pamięcią o pomordowanych tam Polakach. Szkoda że tak szybko ulegliśmy, zbyt szybko.

  Krzyże oświecimskie również usunięto/przeniesiono ze żwirowiska po "porozumieniu" bo przeszkadzały, były świadectwem że w KL Auschwitz byli mordowani Polacy Katolicy. A traci tylko na tym prawda i pamięć historyczna.
 • zorientowany
  11.05.2018 20:15
  Lepiej w końcu napiszcie, że Trump podpisał ustawę 447, bo o tym w mediach cisza. A sprawa pomnika katyńskiego to była najprawdopodobniej tylko zasłona dymna dla kolejnego aktu gry o polskie mienie.
 • gosc
  11.05.2018 20:17
  Jakby co to Rzeszów przyjmie ten pomnik w miejsce NCŚ?
 • nie ma tego złego
  11.05.2018 21:25
  Nie widziałem naocznie, ale z migawek w TV wynikałoby że ten plac o charakterze targowiska, jarmarku, gdzie odbywają się różne niekoniecznie ważne imprezy, niekoniecznie jest odpowiednim otoczeniem dla tego Pomnika. Jeśli kawałek dalej będzie spokojniejsze i godne miejsce, to OK. Pozostaje jeszcze jedno - publiczne GORĄCE PRZEPROSINY od Pana Burmistrza dla naszego Marszałka Senatu, Rządu i WSZYSTKICH POLAKÓW, nazwanych antysemitami, nazistami i współsprawcami holokaustu, którzy na nowo piszą historię i nie chcą się przyznać. Tak by usłyszeli to wszyscy Amerykanie, często dotąd karmieni takimi kłamstwami na temat Polski. Tego nie możemy pod żadnym pozorem odpuścić ! To najlepsza okazja by wszyscy tam zaliczyli lekcję prawdziwej historii i nikt więcej nie ośmielił się kłamstw i oszczerstw pod adresem Polaków powtarzać. Byłby to niezamierzony przez Burmistrza, ale najbardziej pozytywny efekt tej całej awantury.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6
  22°C Poniedziałek
  noc
  19°C Poniedziałek
  rano
  24°C Poniedziałek
  dzień
  25°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »