Reklama

Dzisiejsza audiencja ogólna: o teologii i miłości

Na uprawianie teologii w perspektywie miłości zwrócił uwagę Benedykt XVI podczas audiencji ogólnej w Watykanie 17 marca. W swej katechezie przypomniał naukę na ten temat dwóch wielkich mistrzów średniowiecza - św. Bonawentury i św. Tomasza z Akwinu.

Reklama

Po raz pierwszy w tym roku Benedykt XVI spotkał się z wiernymi na placu św. Piotra. Przybyło ich ponad 11 tys. Złożyli oni Ojcu Świętem życzenia z okazji przypadających w najbliższy piątek imienin.

Prezentując naukę o poznaniu Boga Ojciec Święty zauważył, że niestety teologię można uprawiać w sposób arogancki, z pychą, która przedkłada siebie ponad Słowo Boże. "Istnieje jednak również możliwość uprawiania tej nauki, wychodząc od pragnienia lepszego poznania Boga - powiedział. Zaznaczył, że "cała wielkość Bożej Miłości jawi się w ciemnej nocy Krzyża; tam gdzie nie widzi już rozum – widzi miłość". "Takie ujęcie prawdy o poznaniu Boga nie jest antyintelektualne czy antyracjonalne: zakłada drogę rozumu, ale przekracza ją w miłości ukrzyżowanego Chrystusa" – zauważył papież.

Porównując ujęcie teologii św. Bonawentury z nauką św. Tomasza z Akwinu Benedykt XVI zaznaczył, że "obydwaj badali tajemnice Objawienia, podkreślając wartość ludzkiego rozumu, w charakterystycznym dla chrześcijańskiego średniowiecza owocnym dialogu wiary i rozumu". "Dla św. Tomasza ostatecznym celem, do którego kieruje się ludzkie pragnienie jest oglądanie Boga, natomiast dla św. Bonawentury – miłowanie Boga. Dla obydwu prawda jest jednocześnie dobrem, a dobro jest zarazem prawdą; widzenie Boga jest miłowaniem Go, a miłowanie jest oglądaniem Boga. Chodzi więc o różne akcenty zasadniczo wspólnej wizji” – stwierdził papież.

Benedykt XVI przypomniał, że wypracowując zagadnienie prymatu miłości w uprawianiu teologii św. Bonawentura czerpał ze źródła jakim były pisma Pseudo-Dionizego. „W dążeniu ku Bogu można dojść do punktu, w którym rozum już nie widzi. Ale w nocy intelektu miłość nadal postrzega, widzi to, co zostaje niedostępne dla rozumu. Miłość rozciąga się poza rozum, widzi więcej, wkracza głębiej w tajemnicę Boga. Całe nasze życie jest pielgrzymką, dążeniem ku Bogu. Nie możemy o własnych siłach wznieść się na wysokość Boga. On sam musi nam pomóc, musi nas wciągnąć na górę. Dlatego konieczna jest modlitwa” – stwierdził papież. Przypomniał, że zdaniem św. Bonawentury modlitwa jest matką i źródłem wyniesienia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
5°C Piątek
rano
5°C Piątek
dzień
5°C Piątek
wieczór
5°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama