Portugalski parlament nie zgodził się na legalizację eutanazji

Zgromadzenie Republiki, czyli parlament Portugalii, nie zgodziło się podczas wtorkowego głosowania na depenalizację tzw. śmierci wspomaganej. Decyzja większości deputowanych oznacza w praktyce brak zgody na legalizację eutanazji.

Za odrzuceniem możliwości zalegalizowania eutanazji głosowali deputowani Portugalskiej Partii Socjaldemokratycznej (PSD), chadecko-ludowego bloku CDS-PP, a także Portugalskiej Partii Komunistycznej (PCP).

Depenalizację śmierci wspomaganej poparli rządzący socjaliści (PS), Blok Lewicy (BE), Zieloni, a także partia Ludzie, Zwierzęta, Przyroda (PAN). Projekty tych właśnie ugrupowań były przedmiotem czwartkowej debaty w parlamencie.

Najwięcej głosów uzyskał projekt socjalistów, który wsparło 110 deputowanych; w portugalskim parlamencie jest 230 miejsc. 115 członków Zgromadzenia Republiki głosowało przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu.

W trakcie sesji plenarnej, która chwilami miała burzliwy przebieg, deputowani ugrupowań popierających eutanazję wskazywali, że nowe przepisy służą "zapewnieniu cierpiącym możliwości godnej śmierci".

"Prawa człowieka nie mogą zatrzymywać się na granicy śmierci" - przekonywali deputowani BE.

Z kolei przeciwnicy eutanazji wskazywali, że przyzwolenie na wspomaganą śmierć może doprowadzić w przyszłości do nadużyć i jest sprzeczne z prawem, gdyż próbuje zalegalizować zabijanie ludzi. Podkreślili, że opieka paliatywna w Portugalii jest zaniedbana, a 80 proc. umierających pacjentów kończy życie nie mając do niej dostępu.

"Już samo głosowanie nad legalizacją eutanazji wydaje się niedopuszczalne, gdyż jest sprzeczne z ustawą zasadniczą" - argumentowali podczas debaty politycy CDS-PP.

Komentatorzy telewizji SIC ocenili, że wtorkowa dyskusja w Zgromadzeniu Republiki była jedną z najważniejszych w historii portugalskiej demokracji, liczonej od bezkrwawego zamachu stanu w 1974 roku, za sprawą którego upadł konserwatywny reżim salazarystów.

Plany legalizacji eutanazji w Portugalii były w ostatnich tygodniach krytykowane przez różne środowiska, m.in. lekarzy, etyków oraz prawników, a także przedstawicieli ośmiu związków wyznaniowych, którzy wystosowali wspólny apel do parlamentarzystów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Alicja
  29.05.2018 21:43
  Dzieki Panie Boze!
 • Teoretyk
  29.05.2018 23:00
  Będzie tak jak z referendum w Irlandii za przystąpieniem do Unii. Raz odrzucony- to zrobiono natępne... . Do skutku.Eutanazja to biznes. Zło się wcisnęło w momencie postawienia sprawy życia i śmierci pod ludzkie głosowanie jak towar! Ot, egzekucje na razie odroczono. Tak że nie ma się co emocjonować...
 • Marek
  30.05.2018 10:33
  Irlandia zachłysnęła się wolnością, tak jak wcześniej zachłysnęła się dobrobytem. Hamulce zostały popuszczone, ale przyjdzie pora opamiętania, bo życie z ciągle luzowaną moralnością zacznie przynosić nieoczekiwane przez Irlandczyków efekty. Portugalczycy są w gorszej sytuacji materialnej, ale w znacznie lepszej kondycji moralnej. Jak pokazało głosowanie w parlamencie granica wprawdzie jest bardzo cienka, ale to już jednak coś. Poza tym warto zwrócić uwagę na ideologiczne rozbicie w tamtejszych obozach socjalistów, liberałów, zielonych a komunistów. Jaskrawy przykład tendencji w różnych krajach UE.
 • gość
  30.05.2018 14:30
  Obawiam się, że to tylko temat odsunięty w czasie. Zbrodnia towarzyszy ludzkości cały czas, zmienia się tylko jej forma i nazewnictwo...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  8°C Niedziela
  rano
  9°C Niedziela
  dzień
  8°C Niedziela
  wieczór
  5°C Poniedziałek
  noc
  wiecej »