Narodowy Dzień Życia – jak co roku – winien być okazją do refleksji nad przestrzeganiem w naszym państwie zasad cywilizacji życia, będących podstawą każdego dobrego porządku społecznego.
Niestety, ostatnie miesiące przyniosły bardzo poważny wyłom w prawnych gwarancjach szacunku dla życia najsłabszych.
Ks. Marek Gancarczyk, redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, został skazany w procesie sądowym za publikację artykułów, w których on i inni dziennikarze katowickiego tygodnika występowali w obronie prawa do życia małej Julii Tysiąc.
Wyrok ten został podjęty w oparciu o całkowicie oderwaną od polskiego prawa ideologiczną tezę (sformułowaną przez sędzię Ewę Solecką), że prawa nienarodzonych stanowią „religijną opinię światopoglądową”, a nie – zgodnie z prawdą – potwierdzone przez ustawodawstwo Rzeczypospolitej prawo człowieka.
Utrwalenie tego założenia stanowić będzie zachętę do dalszego podważania prawa do życia i lekceważenia jego ustawowych gwarancji. Jest to tym groźniejsze, że pochodzi od przedstawicieli władzy sądowniczej.
Dlatego apeluję do ministra sprawiedliwości (jako pełniącego jeszcze funkcję prokuratora generalnego) i do rzecznika praw obywatelskich o wniesienie w tej sprawie skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego. Stawką jest zarówno szacunek dla praw ludzkich, jak i dla samej zasady rządów prawa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.