List pasterski papieża do katolików Irlandii w związku z przypadkami molestowania seksualnego nieletnich w tym kraju jest ważny także dla Niemiec – uważa kanclerz Niemiec Angela Merkel.
„Benedykt XVI napisał list pasterski jako pasterz Kościoła powszechnego” - powiedział 22 marca w Berlinie rzecznik niemieckiego rządu, Ulrich Wilhelm. „Tym samym ma wartość uniwersalną“ - dodał.
Zdaniem Wilhelma, kanclerz Merkel przyjęła dokument papieski z zadowoleniem, ponieważ „papież otwarcie opowiedział się za odszkodowaniami za niesprawiedliwość oraz lepszą prewencją”. Równocześnie zaznaczył, że szefowa rządu popiera kroki, jakie podjęła Konferencja Biskupów Bawarii w celu wyjaśnienia przypadków molestowania seksualnego nieletnich przez członków Kościoła. „Ich oświadczenie jest również bardzo ważne w kontekście wytycznych przyjętych przez Konferencję Biskupów Niemiec“ – powiedział.
Wilhelm zaznaczył również, że papież wyszedł na przeciw oczekiwaniom Niemców wobec papieża po ujawnieniu skandali molestowania w Niemczech. Wskazał na wypowiedź rzecznika Watykanu ks. Federico Lombardiego, że w liście do Kościoła w Irlandii Benedykt XVI w pewnym sensie odnosi się również do przypadków molestowania, jakie miały miejsce w Niemczech.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.