Zarys programu wrześniowej wizyty Benedykta XVI przedstawili niemieccy biskupi. Podczas trwającej wiosennej sesji plenarnej o pielgrzymce mówili biskupi Berlina, Erfurtu i Fryburga, trzech diecezji, które odwiedzi Papież.
Motto pielgrzymki brzmi „Gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość”, a oficjalne logo zaprojektowała urodzona w Polsce Jola Fiedler. Niemiecki episkopat uruchomił też specjalną stronę internetową: www.papst-in-deutschland.de.
Benedykt XVI zacznie swoją wizytę od Berlina, do którego przybędzie w czwartek 22 września. Oprócz spotkań z władzami państwowymi, a także przemowy w Bundestagu, tego samego dnia przewidziana jest Eucharystia dla wszystkich wiernych. Administrator berlińskiej archidiecezji bp Matthias Heinrich powiedział, że liczy na pielgrzymów z Polski. „W Berlinie co piąty katolik nie jest Niemcem. Dla nas wizyta Benedykta XVI to wielki znak Kościoła powszechnego” – stwierdził bp Heinrich. Pobyt Papieża w Berlinie będzie miał jeszcze inny polski akcent: Benedykt XVI będzie nocował w nuncjaturze apostolskiej, która sąsiaduje z bazyliką św. Jana, kościołem Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie.
Bp Joachim Wanke zachęcał dziś, by wizyty Papieża „nie traktować jak jednorazowe uderzenie meteorytu”. Jego zdaniem ta pielgrzymka powinna przynieść duchowe owoce w przyszłości, a nie być wyłącznie spektakularnym wydarzeniem. W Erfurcie, diecezji bp. Wanke, Papież spotka się przedstawicielami kościołów ewangelickich.
Koniec pielgrzymki stanowi diecezja Fryburga w południowozachodnich Niemczech. Tutaj w sobotę 24 września Benedykt XVI odprawi nieszpory dla niemieckiej młodzieży. Gospodarz miejsca abp Robert Zollitsch zaprosił do wspólnego świętowania młodych z przygranicznej Francji, a także z Austrii i Szwajcarii. Przewodniczący niemieckiego episkopatu powiedział, że „pielgrzymka Papieża do ojczyzny to coś więcej niż tylko oficjalne spotkania. To przede wszystkim głębokie treści, pytanie o Boga i o przyszłość Kościoła”.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.