Msza św. w katedrze sandomierskiej pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio była głównym punktem obchodów 200-lecia diecezji sandomierskiej.
Sobotnia Msza św. w bazylice katedralnej byłą punktem kulminacyjnym rozpoczętych w październiku ubiegłego roku obchodów 200. rocznicy utworzenia diecezji sandomierskiej.
Na wspólne dziękczynienie do sandomierskiej bazyliki katedralnej przybyło prawie 30 arcybiskupów i biskupów z Polski i zagranicy na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.
Uroczysta procesja do katedry rozpoczęła wspólne jubileuszowe dziękczynienie Panu Bogu za dwa wieki istnienia diecezji.
Na początku Mszy św. bp Krzysztof Nitkiewicz podkreślił, że obchody jubileuszu diecezji to świętowanie w drodze... – Podobnie jak cała misja Kościoła, wypełniana na wzór naszego Pana Jezusa Chrystusa – mówił. Bp K. Nitkiewicz. – Od kilku miesięcy gromadzimy się na celebracjach jubileuszowych różnych stanów, grup społecznych i zawodowych. Te spotkania pozwalają wydłużyć nasze dziękczynienie Bogu, które dzisiaj osiąga swój moment kulminacyjny. Bo i nie sposób wyliczyć wszystkiego, za co mamy dziękować. Jeśli najważniejsze jest niewidoczne dla oczu, to rzeczywistość Kościoła, gdzie łaska Boża dokonuje cudów dyskretnie i bez rozgłosu, wydaje znacznie więcej owoców niż te, które możemy zobaczyć oczami – podkreślał bp Nitkiewicz.
Biskup w imieniu swoim oraz biskupa seniora Edwarda Frankowskiego powitał przybyłych na wspólne jubileuszowe dziękczynienie gości. – Wielką radością napełnia obecność jego ekscelencji abp. Salvatore Pennacchio, który jak jego poprzednik Achille Ratti, późniejszy papież Pius XI, przyjął nasze zaproszenie i przybył do Sandomierza z błogosławieństwem Ojca św. A razem z arcybiskupem nuncjuszem przyjechał biskup diecezji pochodzenia papieża Piusa XI oraz mój serdeczny kolega, bp Maurizio Malvestiti z Lodi – mówił ordynariusz sandomierski.
Biskup powitał przybyłych arcybiskupów i biskupów z Polski, Białorusi, Ukrainy, z Kamerunu i z Bermudów. Biskup podkreślił wielką radość z obecności przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Polskiej Rady Ekumenicznej: bp. Jerzego Samca, jednocześnie zwierzchnika Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce, i abp. Abla, ordynariusza prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej. – Na co dzień pracujemy razem dla jedności Chrystusowego Kościoła i cieszę się, że możemy także razem świętować – dodał biskup sandomierski.
Rozpoczynając wspólną modlitwę, abp. Salvatore Pennacchio podkreślił, że pragnie wraz z całym Kościołem lokalnym dzielić radość przeżywanego jubileuszu. – Cieszę się, że dziś wszystkim tu zgromadzanym mogę przekazać błogosławieństwo w imieniu papieża Franciszka i poprosić was o modlitwę w intencjach Ojca Świętego za przyczyną świętych patronów tej diecezji św. Stanisława biskupa i męczennika i bł. Wincentego Kadłubka – mówił.
Na wspólnej modlitwie zgromadzili się przedstawiciele obu izb parlamentarnych, przedstawiciele władz wojewódzkich z wojewodą świętokrzyskim, władz samorządowych z marszałkiem województwa podkarpackiego oraz przedstawiciele władz lokalnych, których reprezentowali prezydenci miast, starości powiatowi, burmistrzowie i wójtowie. Obecni byli przedstawiciele służb mundurowych z komendantami policji, straży pożarnej oraz przedstawiciele Wojska Polskiego oraz wierni z całej diecezji, którzy przybyli wraz ze swoimi duszpasterzami.
W homilii abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, wskazał na ciągłość dziejów Polski i dokonującą się w nich ciągłość dziejów zbawienia.
Arcybiskup zacytował poemat „Myśląc Ojczyzna", w którym przyszły papież Jan Paweł II pisał o ziemi ojczystej, która jest „ziemią naszych upadków i zwycięstw". Przypomniał także fragment przemowy Jana Pawła II z 1999 r., kiedy podczas pielgrzymki do Polski odwiedził Sandomierz i wspominał męczenników sandomierskich z XIII wieku, którzy zginęli na tych ziemiach z rąk Tatarów. – Wielka historia Sandomierza, ziemi sandomierskiej i diecezji sandomierskiej, która zaczęła się od świadectwa bł. Sadoka i jego braci dominikanów z czasów nawały tatarskiej, jest historią ludzi, którzy mówią Bogu, swej ojczyźnie, swej ziemi, tradycji i swej historii jednoznaczne TAK, odrzucając wszelkie przejawy przemocy, kłamstwa i zdrady – mówił abp Jędraszewski.
Rozwijając słowa poematu Karola Wojtyły „ziemio naszych upadków i zwycięstw", arcybiskup szczegółowo przypomniał dzieje Kościoła sandomierskiego i wybitnych postaci z jego dziejów. Na zakończenie homilii arcybiskup, parafrazując słowa św. Pawła z Pierwszego Listu do Koryntian, wyraził życzenia dla diecezji sandomierskiej i jej hierarchów. – Oczekujcie objawienia się Pana naszego Jezusa Chrystusa z wielką nadzieją, bo On, nasz Pan i Mistrz, będzie was umacniał aż do końca, abyście byli bez zarzutu. Trwajcie w tej wierze, nadziei i miłości, drodzy siostry i bracia, członkowie świętego Kościoła, który jest w Sandomierzu – podsumował abp M. Jędraszewski.
Na zakończenie wspólnej Mszy św. wszyscy odśpiewali uroczystą pieśń „Ciebie, Boga, wysławiamy”.
Uroczystości jubileuszowe uświetniły swym występem orkiestry dęte z Komorowa i Janowa Lubelskiego. Śpiew liturgiczny poprowadziły połączone chóry z kilku parafii naszej diecezji.
Po Mszy św. odbył się piknik jubileuszowy w ogrodach Wyższego Seminarium Duchownego, podczas którego rozstrzygnięto jubileuszowy konkurs „Pochwal się swoją parafią”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.